Deutsche Telekom, niemiecka, jedna z największych na świecie grupa telekomunikacyjna, znowu sprzedał biznes w europejskim kraju. Tym razem pod młotek poszedł T-Mobile Netherlands, największy tamtejszy operator komórkowy. DT i Tele2 zdecydowały się na sprzedaż telekomu funduszom private equity. Apax i Warburg Pincus wyłożą w sumie 5,1 mld euro za udziały i dług.
Andreas Leigers, rzecznik DT, pytany o powody sprzedaży telekomu używa argumentów stricte finansowych. – Wytworzyliśmy istotną wartość jako właściciel, a transakcja jest w najlepszym interesie akcjonariuszy. Od Dni Rynków Kapitałowych w 2018 roku niemal potroiliśmy wartość przedsiębiorstwa, włączając monetyzację masztów – podał.
DT wykorzysta część pieniędzy, aby sfinansować transakcję z japońską grupą inwestycyjną Softbank w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób zrealizuje opcję przysługującą Niemcom od czerwca ub.r. zgodnie z umową fuzji T-Mobile US ze Sprintem kontrolowanym przez Softbank.
DT chce zwiększyć zaangażowanie w amerykańskim T-Mobile o 5,3 pkt proc. do 48,4 proc. Zapłaci Softbankowi na dwa sposoby. Po pierwsze – własnymi akcjami, po drugie – gotówką. Wyemituje dla grupy Masayoshi Son 225 mln nowych walorów, co sprawi, że Softbank będzie drugim największym akcjonariuszem DT z pakietem 4,5 proc. walorów.
DT i Softbank połączyć ma „strategiczne partnerstwo” obejmujące współpracę handlową i technologiczną (np. w płatnościach elektronicznych).
DT nie pierwszy raz redukuje zaangażowanie w Europie. To, co może zrobić w Polsce, jest od lat tematem rozważań w branży. Na rynku słychać o dwóch scenariuszach. W pierwszym niemiecki gigant … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS