Liczba wyświetleń: 227
Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej wezwała Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka do podjęcia działań przeciwko uchwale przyjętej przez Radę Miasta Częstochowy, która w budżecie nie uwzględniła finansowania lekcji religii.
Sprawą potencjalnego zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu Częstochowy od dłuższego czasu zajmują się eksperci oraz resort edukacji i nauki, którzy stoją na stanowisku, że to rozwiązanie jest niezgodne z polskim prawem.
Jak podkreśla dr Krzysztof Kawęcki, politolog, celem takich uchwał jest marginalizacja lekcji religii, co jest działaniem aspołecznym i antywychowawczym. Zauważył on, że zadaniem samorządów jest finansowanie oświaty, Jego zdaniem zadziwiający jest brak środków akurat na lekcję religii. „Argument o oszczędnościach budżetowych jest zupełnie niepoważny. To nie są oszczędności w skali znaczącej. Takie zachowania stanowią wyraz ideologicznych uprzedzeń oraz lewicowo-liberalnych poglądów. Zastanawiające jest to, iż akurat religia przeszkadza samorządom, które domagają się dodatkowego wsparcia finansowego ze strony budżetu państwa” – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.
Wiele organizacji, w tym rodziców, dziwi milczenie władz i instytucji odpowiedzialnych za samorząd, zwłaszcza że Rada Miasta Częstochowy, rugując religię, włącza się w rewolucję obyczajową. Jak informuje „Nasz Dziennik” – sprawa jest rozwojowa. Projekt uchwały o zaprzestaniu finansowania religii w szkole przygotowali już również krakowscy radni.
Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl, NaszDziennik.pl
Źródło: MediaNarodowe.com
Komentarz „Wolnych Mediów”
Kiedy lekcje religii wprowadzano do szkół na przełomie lat 1980. i 1990., Kościół katolicki argumentował, że będą prowadzone za darmo, w ramach posługi kapłańskiej. W praktyce wyszło, że finansują je wszyscy podatnicy, w tym ateiści i innowiercy. A jak wy myślicie — czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa, przez Kościół katolicki czy z podatku wyznaniowego (obowiązuje w Niemczech)?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS