Obiekt miejski przy al. Unii 2 oddany został do użytku w sierpniu 2015 roku. Miał tylko jedną trybunę. W czerwcu 2017 roku prezydent Hanna Zdanowska ogłosiła przetarg na dobudowanie pozostałych trzech trybun stadionu. Budowa trwa od dawna. Obiekt ma być ukończony w grudniu tego roku. Pomieści około 18 tys. widzów.
Stadion przy al. Unii zyskał patrona
Niedawno działacze ŁKS oraz Stowarzyszenie Kibiców i Koło Seniorów wystąpiły z prośbą do prezydent Łodzi o nadanie obiektowi nazwy Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla. W klubie wierzono, że to będzie tylko formalność. I rzeczywiście Zdanowska przychyliła się do tego wniosku i podpisała odpowiednie zarządzenie.
– Wiem, że to bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którym bije serce po tej stronie naszego miasta. Dla Łodzi to szczególne miejsce będzie miało szczególnego patrona, który pomimo wielu osiągnięć był zawsze skromnym człowiekiem. W związku z tym podjęłam zarządzenie, że stadion przy al. Unii 2 będzie nosił imię Władysława Króla, jednej z ikon klubu, patrona i swego rodzaju ideału dla piłkarzy – poinformowała na środowej konferencji na stadionie.
Tomasz Salski, prezes ŁKS, nie krył radości. – Dziękuję pani prezydent za tak szybką reakcję i decyzję. Wszyscy znamy Władysława Króla jako sportowca, trenera i działacza, ale ważne jest także to, że ta postać zawsze łączyła i pokolenia, i ludzi. Wniosek był życzeniem całej rodziny ŁKS. Wszyscy wspieraliśmy tę ideę – akcentuje Salski.
Prezes ŁKS podarował Hannie Zdanowskiej pamiątkowy szalik w barwach ŁKS i zaprezentował pamiątki dotyczące wielkiego sportowca ŁKS. Był to sygnet i złoty zegarek Omega z wygrawerowanymi dedykacjami dla Władysława Króla za rozegranie 200 i 300 spotkań ligowych w barwach łódzkiego klubu.
Władysław Król, ikona ŁKS UMŁ
Wiadomo, że na trybunie południowej od strony ul. Bandurskiego zostanie zamontowanym ogromny telebim, w kształcie litery T. U góry będzie napis Stadion Miejski im. Władysława Króla, a na dole będzie umieszczony herb klubu. – Informacja będzie widoczna z daleka, bo będzie wysokie na ponad siedem metrów – informuje Karol Sakosik, rzecznik prasowy spółki MAKiS, która jest operatorem obiektów przy al. Unii.
Kim był Władysław Król?
To ikona klubu, jeden z najwybitniejszych sportowców w historii ŁKS. Był czynnym zawodnikiem w kilku dyscyplinach. Jako piłkarz rozegrał w barwach ŁKS ponad 500 spotkań, zdobywając 295 bramek. Był także reprezentantem kraju w piłce nożnej.
Był także zawodnikiem łódzkiej drużyny hokejowej, a w reprezentacji Polski rozegrał 19 meczów. Król uczestniczył w Igrzyska Olimpijskich w Garmisch Partenkirchen (1936 roku) i w mistrzostwach świata w Pradze (1938). Był też jednym z najlepszych trenerów w historii klubu z al. Unii. Z piłkarzami zdobył Puchar Polski i mistrzostwo Polski. Pod jego wodzą juniorzy w 1962 roku wywalczyli mistrzostwo kraju do lat 19.
Prowadził także zespół hokeistów, z którymi zdobywał srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski, a z juniorami ŁKS wywalczył po złoto (w 1953 roku). Natomiast w latach 1949–1950 był trenerem kadry narodowej w hokeju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS