A A+ A++

Prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem rozmowy była “współpraca w walce z pandemią koronawirusa” i możliwość “wspólnej produkcji szczepionek” – poinformowały służby prasowe Kremla.

Podczas rozmów położono nacisk na “możliwe perspektywy wspólnej produkcji szczepionek” – agencja AFP cytuje komunikat Kremla.

“Uzgodniono, że kontakty w tej sprawie będą kontynuowane między ministerstwami zdrowia i innymi wyspecjalizowanymi jednostkami obu państw” – uzupełniono. Nie podano bliższych szczegółów dotyczących tej potencjalnej współpracy. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert potwierdził, że tematem rozmowy była walka z pandemią – przekazała agencja dpa.

Poinformowano, że Putin i Merkel rozmawiali również o konflikcie na wschodzie Ukrainy, zajętym przez prorosyjskich separatystów.

Do prowadzonych w Niemczech od końca grudnia szczepień przeciwko COVID-19 używa się preparatu firm Pfizer i BioNTech. W kampanii szczepień, która rozpoczęła się w Rosji na początku grudnia wykorzystywana jest produkowana w tym kraju, zatwierdzona do użytku jeszcze w sierpniu, szczepionka Sputnik V.

Porozumienie rosyjsko-brytyjskie

Rosja poszukuje możliwości zwiększenia zdolności produkcyjnych szczepionki, Moskwa już wcześniej przyznała, że nie ma wystarczających środków, by szybko wyprodukować potrzebną ilość tej substancji – zauważa AFP.

Transporty rosyjskiej szczepionki wysłano również na Białoruś, do Serbii i Argentyny, współpracę przy jej produkcji zawiązano m.in. z Indiami, Brazylią, Chinami i Koreą Płd. – wylicza agencja.

21 grudnia Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V podpisał z brytyjskim koncernem AstraZeneca umowę o współpracy przy dalszych badaniach nad szczepionkami przeciwko COVID-19.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd kwasku cytrynowego po penicylinę i viagrę. To oni stworzyli szczepionkę na Covid-19
Następny artykułSąd: nielegalny zakaz działalności w rozporządzeniu