A A+ A++

„Drodzy Powstańcy, dziękujemy Wam z całego serca za poświęcenie i odwagę w walce o wolną Polskę. Jesteście dla nas bohaterami. Wasza postawa jest dla nas najlepszą lekcją patriotyzmu. Pamiętamy o Was”. Te słowa skierowali do uczestników Powstania Warszawskiego uczniowie klasy 2c4 II Liceum Ogólnokształcącego,  którzy wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię!

Projekt ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników walk w stolicy z 1944 roku oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowany „Pamięć – Edukacja – Pomoc”. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Miano projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Lekcja patriotyzmu

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 bierze udział w projekcie już po raz kolejny. W poprzednich edycjach dzieci z zerówek, klas pierwszych i trzecich SP nr 4 wysłały ponad 100 kartek z życzeniami dla powstańców. Zapoznały się też z historią walk, które trwały w stolicy od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku.

W tym roku do akcji przystąpiła młodzież. Drugoklasiści, pod opieką wychowawczyni Anny Piątkowskiej-Barwińskiej, nagrali 4-minutowy filmik i zrobili kolaż ze zdjęć z podziękowaniami dla bohaterów. Stylizacje, w których wystąpili uczniowie, nawiązują do czasów Powstania Warszawskiego. Prace świdniczan trafią do biura projektu i zostaną zaprezentowane powstańcom.

– To uczniowie opracowali pomysł, żeby przenieść się w czasie i przygotować materiały nawiązujące do okresu Powstania Warszawskiego. Mogli w ten sposób na chwilę dotknąć historii  i pokazać, że  odwaga i poświęcenie Polaków w walce o wolną Polskę to dla nich ważna lekcja patriotyzmu. Są bardzo zadowoleni z udziału w projekcie, a ja jestem z nich dumna. Cieszę się, że mogę pracować z tak mądrymi i wrażliwymi młodymi ludźmi. To jedna z chwil, kiedy wiem, że to co robię jako wychowawca i nauczyciel historii ma sens – podkreśla Anna Piątkowska-Barwińska.

Poznaj powstańców

Zainteresowani historią oraz tymi, którzy ją tworzyli, mogą sięgnąć na stronę www.bohateron.pl, gdzie zamieszczone są biogramy i wspomnienia powstańców warszawskich. Wśród nich znajduje się również mieszkaniec Świdnika. Andrzej Żubr ps. Jędruś, był harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej. Podczas walk o stolicę służył w oddziale łączności kanałowej. Przeszedł szlak bojowy Wola – Stare Miasto – kanały – Śródmieście Północ. Został ciężko ranny 12 września 1944 roku. Po powstaniu trafił do niemieckiej niewoli, był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow. Do kraju powrócił w 1947 roku. Rozpoczął pracę jako kierownik Zakładowego Domu Kultury przy zakładach WSK w Świdniku.

aw, fot. II LO

akcja BohaterON Głos Świdnika historia II LO Świdnik patriotyzm Powstanie Warszawskie Świdnik ZSO nr 1 Świdnik

Artykuł przeczytano 516 razy

Last modified: 5 listopada, 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdaniem specjalisty wiele pokaże kolejny tydzień. Podkreślił zasady kluczowe dla ustabilizowania sytuacji
Następny artykułPowiat łukowski: pieniądze na drogi