A A+ A++

Ogłoszenie przez Miasto Jasło nowego naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynika wprost z konieczności spełnienia wymogów, które z uwagi na tempo realizacji programu, nie zostały uwzględnione w przypadku uchwały przyjętej przez Radę Miejską Jasła w ubiegłym miesiącu. Została ona unieważniona decyzją Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie. Projekt uchwały wymagał bowiem konsultacji z  Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz resortem rolnictwa. Uchwała spełniająca ten wymóg została przyjęta przez radę w minioną środę. Nabór wniosków potrwa do 17 marca br.

Jest to uchwała analogiczna do tej, którą podjęliście państwo 2 stycznia 2023 r., z tym, że ten projekt został skonsultowany i zgłoszony do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wynika to z tego, że dotacja udzielana przez Miasto Jasło na remont zabytków, zgodnie z ustawą o postępowaniach w sprawach pomocy publicznej, jest programem pomocowym, wymagającym uzgodnień, gdyż z dotacji mogą korzystać przedsiębiorcy – tłumaczyła Patrycja Bimkiewicz, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki.

Przyjęcie nowej uchwały przez radę oznacza konieczność przeprowadzenia ponownego naboru wniosków. Nowy nabór zostanie ogłoszony dopiero po wejściu w życie uchwały, a więc po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Oznacza to, że potrwa on zaledwie 5 dni. Komisja będzie miała zatem 1 dzień na dokonanie oceny wniosków i 1 dzień na ich złożenie.

Dofinansowanie w ramach programu może zostać przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych polegających na: przeprowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie może być przyznane jedynie w przypadku posiadania przez wnioskodawcę udziału własnego na realizację zadania inwestycyjnego pochodzącego ze środków innych niż środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości nie niższej niż 2% wartości zadania inwestycyjnego. Oznacza to, że dofinansowanie wynosi 98% wartości zadania. Dotacje wypłacane będą po podpisaniu umowy o ich udzielenie przez beneficjenta z Miastem Jasłem na podstawie promes udzielanych gminie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, po zakończeniu realizacji zadania lub jego etapu.  

O udzielenie dotacji mogą starać się podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Warunkiem ubiegania się o dotację będzie wypełnienie stosownego wniosku.

Miasto Jasło będzie mogło złożyć maksymalnie dziesięć wniosków o dofinansowanie w trzech kategoriach: do 150 000 złotych, do 500 000 złotych oraz do 3 500 000 złotych.  

W pierwszym naborze, który przeprowadzono w styczniu 2023 r. do UM w Jaśle złożone zostały 4 wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Ich łączna wartość to prawie 2 mln zł. Urzędnicy nie chcą ujawnić, o jakie obiekty chodzi. Z informacji przekazanej przez Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki wynika, że 2 obiekty stanowią własność prywatną, a 2 własność kościelnych osób prawnych/kościołów i innych związków wyznaniowych.  

Oprócz podmiotów prywatnych, własne wnioski zamierza złożyć również Miasto Jasło. Władze samorządowe liczą na uzyskanie dofinansowania do prac renowacyjnych i budowlanych przy dwóch obiektach zabytkowych. Chodzi o budynek, w którym obecnie mieści się Kino „Syrena” oraz bramę cmentarną na Starym Cmentarzu w Jaśle. Okazuje się bowiem, że budynek przy ul. Sokoła 6 wymaga remontu dachu oraz wykonania odwodnienia i izolacji fundamentów.     

MD

Napisany dnia: 23.02.2023, 10:26

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy miasto zdąży na czas z przebudową częstochowskiego odcinka DK 91?
Następny artykułW Dobroszycach powstaje skatepark