Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa w ostatnim czasie swoje obrady prowadziła w nietypowym miejscu, bo w Izbie Pamięci Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Powód? Rozmowy o polityce taryfowej i inwestycjach.
W trakcie komisji dyskutowano m.in. o kosztach energii elektrycznej ponoszonych przez przewoźników takich jak WKD czy Koleje Mazowieckie. Radni zastanawiali się również, czy istnieje możliwość wykorzystania energii odnawialnej do celów przewozowych.
Okazuje się, że władze WKD już analizowały takie możliwości. Pozyskiwanie energii odnawialnej do celów przewozowych jest szeroko analizowane przez spółkę WKD. Podjęto już działania – jak wyjaśnił członek zarządu Tomasz Tretter – polegające na rozpoznaniu rynku i możliwości ulokowania farmy fotowoltaicznej w niedalekiej odległości od linii kolejowej lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych w tej dziedzinie firm na terenie całej Polski. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów. Aby jeździć w 100 proc. na zielonej energii spółka potrzebuje farmy o mocy 10 MW. Obecnie istnieją możliwości ulokowania paneli fotowoltaicznych na parkingach WKD w Michałowicach i Otrębusach, z których można byłoby uzyskać około 2 MW. Spółka brała też pod uwagę możliwość wykorzystania terenów Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie.
Przewodnicząca Anna Katarzyna Brzezińska zaproponowała komisji wystąpienie z wnioskiem do Zarządu Województwa Mazowieckiego o rozpatrzenie możliwości wsparcia działań zarządu WKD w zakupie oraz udzielenia finansowej i prawnej pomocy.
Radni przegłosowali wniosek, podkreślając że „polityka taryfowa jest ściśle związana z kosztami przewozów, a tym samym z zakupem energii elektrycznej. Propozycja zarządu [WKD] oraz ich dążenia do zakupu spółki, której przedmiotem działalności będzie produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych i sprzedaży tej energii dla WKD, pozwoli na uzyskanie stabilnego odbioru energii oraz niskiej ceny. Dodatkowo dzięki fotowoltaice spółka uniezależni się od komercyjnych dostawców energii elektrycznej i rosnących cen prądu, pozwalając na długofalowe utrzymanie cen biletów na tym samym poziomie.”
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS