Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki poniesione na psychoterapię do kosztów uzyskania przychodu – potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej.
“Czy sesje u psychoterapeuty można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?” – pyta przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ratownictwa medycznego w interpretacji indywidualnej.
Wizyta u psychologa “na koszt” firmy
Przedsiębiorca w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej argumentuje, że wykonywana przez niego praca związana jest z wysokim poziomem stresu, obarczona dużym ryzykiem wypalenia zawodowego i chorób psychicznych (np. depresja, zaburzenia lękowe). Dodatkowym obciążeniem jest odpowiedzialność za życie i zdrowie człowieka, podejmowanie decyzji pod presją czasu, traumatyczne widoki podczas zdarzeń, silne emocje rodzin pacjentów, często agresja pacjentów i osób postronnych, praca w trudnych warunkach.
Reklama
W związku z powyższym przedsiębiorca zdecydował się na sesje u psychoterapeuty, które mają na celu rozładowanie napięcia oraz neutralizację negatywnych emocji związanych z przeżytymi zdarzeniami, obniżenie poziomu stresu, zapobieganie wypaleniu zawodowemu, rozwijanie empatii.
Przedsiębiorca w składanym wniosku dodał, że sesje u psychoterapeuty pomagają nabierać lepszej odporności na stres i sytuacje trudne, zapobiegając absencji w pracy z powodu choroby, co wiążę się bezpośrednio z osiąganiem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów.
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
Prywatna sesja z powodu długich kolejek
Przedsiębiorca wskazał, że nie korzysta z usług psychologa, który przyjmuje w ramach kontraktu zawartego z NFZ, ze względu na długie kolejki i małą dostępność specjalistów, którzy przyjmują w ramach kontraktu z NFZ. Z sesji u psychoterapeuty korzysta od stycznia 2024 r. Sesje odbywa Pan w zależności od potrzeb, 2-4 razy na miesiąc.
Dyrektor KIS potwierdza: wizyta u psychologa jest kosztem uzyskania przychodu
W odpowiedzi na złożoną interpretację indywidualną podatnika, który prowadzi działalność gospodarcza w zakresie ratownictwa medycznego, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza stanowisko przedsiębiorcy. Może zaliczyć wydatki na wizyty u psychologa w koszty uzyskania przychodu.
Tym samym poniesione koszty zmniejszą kwotę dochodu do opodatkowania przedsiębiorcy, który potwierdził w, że prowadzoną działalność opodatkowuje według skali podatkowej (tj. na zasadach ogólnych).
DF
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS