A A+ A++

W sezon jesienno-zimowy to czas kiedy w przychodniach lekarskich tłumnie tłoczą się potrzebujący porady lekarskiej pacjenci. Na każdym kroku bardzo łatwo przeziębić się lub zarazić wirusem przenoszonym drogą kropelkową. Za moment rozpocznie się sezon grypowy, który także znacznie ogranicza dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu. Jak wobec tego uzyskać receptę na potrzebne leki bez konieczności wizyty lekarskiej i przebywania w niekończącej się kolejce innych chorych?

Nie każdy schorzenie musi być konsultowane z lekarzem stacjonarnie

Przez wiele miesięcy lekarze pierwszego kontaktu realizowali w przychodniach w pierwszej kolejności teleporady. Rozwiązanie to przyjęło się wśród pacjentów i znacząco odciążyło system zdrowotny. Teleporady świadczone są także przez serwisy medyczne. Są to serwisy internetowe, świadczące porady lekarskie realizowane podczas rozmowy telefonicznej.  Możliwe jest również samodzielne zamówienie pojedynczej recepty na leki, których pacjent potrzebuje. W ten sposób można zamówić leki, przyjmowane na co dzień. Mogą to być medykamenty stosowane w chorobach przewlekłych, takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz wiele wiele innych schorzeń. Leki te najczęściej przyjmuje się według stałej dawki, dopasowanej przez lekarza specjalistę. W oparciu o zalecenia lekarskie, receptę online można zamówić za pośrednictwem www.receptomat.pl. Potem nie pozostaje już nic innego, jak zrealizować otrzymany kod z receptą w najbliższej aptece.

Nagła choroba – gdzie szukać pomocy?

Jeśli jednak choroba pojawiła się nagle – podejrzewasz u siebie zapalenie ucha, zapalenie pęcherza moczowego, infekcję intymną lub masz typowe objawy grypowe albo opryszczkę niezwłocznie należy podjąć konsultację z lekarzem. Można ją zrealizować stacjonarnie, odwiedzając najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czynnej codziennie w godzinach 18:00-8:00 oraz całodobowo w weekendy i święta lub korzystając z prywatnej wizyty domowej.

Alternatywą może być także teleporada. Lekarz, bez względu na to, czy wizyta realizowana jest stacjonarnie czy podczas rozmowy telefonicznej bardzo szczegółowo zbada stan zdrowia pacjenta, zadając bardzo wnikliwe pytania dotyczące samopoczucia i występujących objawów. Ma to na celu postawienie właściwej diagnozy i dobranie leków, które pomogą wrócić do zdrowia. Taka rozmowa może trwać od kilku do kilkunastu minut, czyli tak długo, aż lekarz będzie pewny swojej diagnozy. Koniecznie należy przedstawić mu wszystkie odczuwane objawy, które niepokoją pacjenta. Lekarz po badaniu wystawia receptę online, a jeśli uzna to za stosowne, także zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, które trafi do pracodawcy i odpowiedniego oddziału ZUS. Jeśli natomiast stan zdrowia pacjenta będzie nadal go niepokoił, wystawi może także e-skierowanie na kolejne badania w celu dalszej diagnostyki. 

Zarówno recepta online, e-skierowanie, jak również elektroniczne zwolnienie lekarskie wprowadzone do obiegu zostały już kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia. Są respektowane przez wszystkich pracodawców i oddziały ZUS. 

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrace na wieży ratusza. Główne wejście zamknięte
Następny artykułWypadek na Kościuszki. 16-letni kierowca motocykla zabrany do szpitala