A A+ A++

Liczba wyświetleń: 422

Andrij Sybiha spotkał się z prezydentem RP, marszałkiem Sejmu RP i ministrem spraw zagranicznych. Wizyta miała miejsce 1 października 2024 roku. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda i Andrij Sybiha rozmawiali o wsparciu dla Ukrainy oraz sytuacji w toczącej się wojnie z Rosją, jak również o tematach historycznych.

Spotkanie z Szymonem Hołownią było poświęcone współpracy, także parlamentarnej, w dziedzinie bezpieczeństwa, jak również kwestiom wsparcia dla Ukrainy w obecnej sytuacji, gdy trwa wojna z Rosją. „Przy Ukrainie stoimy i stać będziemy” – zadeklarował marszałek Sejmu. Szymon Hołownia nawiązał także do kwestii związanych z tematyką historyczną. „Sprawa szacunku dla zmarłych jest fundamentem wartości, na których opiera się Unia Europejska” – powiedział marszałek, odnosząc się do tematu prac poszukiwawczych ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Podczas wizyty Andrija Sybihy w Warszawie miało miejsce także nieplanowane wcześniej spotkanie z Radosławem Sikorskim. Spotkanie miało charakter nieoficjalny, jak zostało to określone „przyjacielskiej rozmowy”, bez oficjalnego formatu.

Tymczasem Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział, że na Ukrainie będą realizowane prace poszukiwawcze ofiar rzezi wołyńskiej. „UIPN zdecydował wyjść naprzeciw interesom obywateli Polski i wziąć na siebie rolę koordynatora w pracach poszukiwawczych na wniosek obywateli polskich, włącznie z zaproszeniem strony polskiej jako obserwatora. W razie otrzymania od strony polskiej dokładnych danych, co do lokalizacji potencjalnych miejsc poszukiwań, będziemy starać się pomóc, pomimo toczącej się wojny i trudnej sytuacji ekonomicznej” – powiedział kierownik ukraińskiego IPN, Anton Drobowycz, który dodał, że strona ukraińska jest otwarta na dalszą współpracę w zakresie poszukiwania i ochrony miejsc pamięci w Polsce i na Ukrainie. Prace mają rozpocząć się w 2025 roku, na początek w obwodzie rówieńskim.

Rzecznik polskiego MSZ Paweł Wroński pozytywnie ocenił deklarację Ukraińskiego IPN. „Mamy nadzieję, że odpowiednie decyzje w tej sprawie zostaną podjęte” – powiedział rzecznik MSZ, dodając, że dla strony polskiej sprawa nie jest kwestią polityczną, ale zwykłym krokiem mieszczącym się w ramach wartości wyznawanych przez kraje cywilizowane.

Na podstawie: Pravda.com.ua, UIPN.gov.ua, Sejm.gov.pl
Źródło: PolUkr.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsza randka? O to nigdy nie pytaj swojego potencjalnego partnera
Następny artykułRóżnice kulturowe między Polską a Ukrainą (webinar)