A A+ A++

Polski indeks bluechipów zamknął dziś sesję na 1,56% stracie i nie zdołał utrzymać się powyżej 1800 pkt. wobec spadku apetytu na ryzyko na światowych parkietach giełd. Inwestorzy nie tylko za oceanem zwrócą dziś szczególną uwagę na protokół FOMC ponieważ w ostatnim czasie wzrosły szansę na wyższą, 50 pb podwyżkę stóp Fed na najbliższym posiedzeniu w marcu. ‘Minutes’ pokażą przede wszystkim ilu członków Rezerwy Federalnej głosowało ostatnio za wyższą podwyżką.

Nastroje Wall Street osłabną prawdopodobnie jeszcze bardziej jeśli okaże się, że nawet przed najnowszymi, zaskakująco mocnymi odczytami danych z gospodarki USA spora część bankierów centralnych głosowała za 50 pb podwyżką stóp. Czy indeksy znajdą w sobie na tyle sił by kontynuować wzrostowe momentum?

Wizyta prezydenta USA, Joe Bidena nie pomogła bykom wrócić na parkiet polskiej giełdy i wskazuje, że Zachód przygotowuje się raczej na ‘długą wojnę’. W otoczeniu nowej ofensywy Rosjan, pokój w Ukrainie wydaje się na tą chwilę abstrakcją a Chiny w ostatnim czasie prosiły USA, by te nie pouczały Pekinu w kwestii potencjalnych dostaw uzbrojenia dla Rosji. Napięcia geopolityczne wciąż rosną również wobec krytykowanej w Chinach, planowanej wizyty wysokich rangą urzędników Pentagonu w Tajwanie. Za powrotem geopolityki na giełdy w najbliższym czasie przemawia też decyzja Rosji, która zrezygnowała z uczestnictwa w programie New Start, który zapewniał wzajemne, neutralne przeglądy obiektów nuklearnych oraz ścisłą ilość głowic nuklearnych by redukować ‘zimnowojenne’ nastroje.

Polskie spółki mające udział w rynku wojskowych zamówień jak Lubawa, Protektor czy Zremb Chojnice pozostają jednak relatywnie wyciszone mimo trwającej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Spośród WIG20 najlepiej radziły sobie dziś walory Orange Polska i Allegro. Liderem spadków dzisiejszej sesji okazał się jednak KHGM, który stracił ponad 5% po zaprezentowaniu wstępnych wyników produkcyjnych za styczeń 2023. Sprzedaż płatnej miedzy i jej produkcja spadły w ujęciu rocznym, podczas gdy produkcja srebra nieznacznie wzrosła, przy blisko 37% spadku sprzedaży. Globalny popyt na miedź może wciąż znajdować się pod presją z uwagi na niższą aktywność gospodarczą i mniejszą liczbę inwestycji, w środowisku wysokich kosztów finansowania i niepewności.

Nastroje Wall Street są wyraźnie mieszane przed protokołem FOMC, który może ponownie pogrzebać nadzieje rynków na szybszy pivot ze strony Rezerwy Federalnej. Zarówno Nasdaq jak i S&P500 notują symboliczne 0,03% wzrosty. Mieszaną sesję za sobą ma również DAX. W Niemczech blisko 3,5% oddały walory osuwagjącego się z historycznych szczytów Rheinmetallu, wiodącego niemieckiego koncernu zbrojeniowego.

Polska gospodarka zaciąga hamulec
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami
AI - chwilowa moda czy początek rewolucji?
Niższy wzrost inflacji napędza GPW
Indeksy wciąż na łasce Fedu
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGen. Stanisław Koziej gościem 7 pytań o 07:07 w Radiu RMF24
Następny artykułReakcja gminy na „jezioro” zalewające drogę