28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Mija 105 lat od tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości. Podczas nich poświęcono krzyż przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej, co symbolicznie zakończyło proces powstawania tego ważnego miejsca, które przypomina o bohaterstwie polskich żołnierzy i marynarzy.
Marynarka Wojenna od 105 lat broni interesów państwa i stoi na straży morskich granic Rzeczypospolitej Polskiej. Święto tej formacji przypada 28 listopada. Z tej okazji w Gdyni zorganizowano oficjalne uroczystości.
Obchody rozpoczęły się po południu w poniedziałek, 27 listopada od uroczystego capstrzyku przy Kwaterze Pamięci na cmentarzu Marynarki Wojennej. To miejsce symboliczne – poświęcone pamięci polskich marynarzy. Podczas uroczystości poświęcono krzyż, który ma nawiązywać do masztu na statku czy okręcie. Ten akt zwieńczył realizację tej inwestycji.
– Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości. Te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego były, są i będą naszym drogowskazem. Stojąc dzisiaj przy Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej pragniemy oddać hołd wszystkim naszym poprzednikom, bohaterom naszej trudnej historii. To w tym miejscu są pochowani ludzie, którzy oddali młode lata swojego życia na tworzenie obecnej Marynarki Wojennej. Dziś to my wypełniamy te zobowiązania i staramy się godnie kontynuować rozpoczęte przez nich dzieło. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak godnego miejsca poświęconego pamięci polskich marynarzy – mówił podczas uroczystości wiceadm. Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej.
– Dzisiejsza uroczystość kończy proces powstawania Kwatery Pamięci. Poświęcenie krzyża symbolicznie zamyka drogę, którą podjęliśmy jako współczesne pokolenie, wykonując testament i ostatnią wolę admirała Unruga. Bardzo się cieszę, że Gdynia po raz kolejny udowadnia, że myślimy o nowoczesności i o przyszłości, a także z dumą patrzymy na historię naszego miasta i Marynarki Wojennej. Niech ta kwatera pamięci zawsze przypomina o bohaterstwie żołnierza polskiego, polskiego marynarza – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Podczas popołudniowych obchodów nie zabrakło apelu pamięci, a także wybrzmiała salwa honorowa. Jednym z punktów była też ceremonia otwarcia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed Kwaterą Pamięci.
Jacek Siewiera – szef BBN, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceadm. Krzysztof Jaworski – dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego podczas capstrzyku z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej // fot. Mirosław Pieślak
Wtorek, 28 listopada to kolejny dzień obchodów. Rano podniesiono wielką galę banderową na okrętach Marynarki Wojennej. Potem w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odbyła się msza święta w intencji Marynarki Wojennej.
Główne uroczystości zorganizowano przed pomnikiem Polski Morskiej. Odbył się tam uroczysty apel, w którym wzięli udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej i służb mundurowych, a także mieszkańcy. Rozpoczęło go odegranie hymnu narodowego z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt. Następnie z pokładu ORP „Błyskawicy” oddano świąteczny salut armatni. Potem wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom. Nie zabrakło też życzeń dla marynarzy.
– W tę ważną rocznicę chcę podziękować marynarskiej rodzinie za codzienną służbę, stawianie czoła wszelkim wyzwaniom i szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Życzę całej kadrze Marynarki Wojennej, personelowi, pracownikom resortu obrony narodowej, a także miłośnikom bezkresu morza kolejnych lat pełnienia służby i wszelkiej pomyślności – mówił gen. broni Marek Sokołowski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.
– Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim bohaterom pięknie pisanej historii Marynarki Wojennej. Z okazji święta chciałbym życzyć wszystkim żołnierzom w marynarskich mundurach, by spełniły się ich aspiracje, proces modernizacji polskiej Marynarki Wojennej był kontynuowany, a polski marynarz pływał na najbardziej nowoczesnych okrętach, dając nam poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczenia interesów gospodarczych Rzeczypospolitej. W imieniu społeczności Gdyni chciałbym wyrazić wielki szacunek i podziękowania żołnierzom za ich codzienną służbę – powiedział prezydent Gdyni.
Kolejnym punktem było złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Obchody zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Defilada podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej // fot. Magdalena Czernek
Obchody były połączone z wernisażem wystawy „Koniec Odysei? Powroty do Ojczyzny drogą morską Gdynia-Gdańsk 1945-1948” przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać na nabrzeżu Pomorskim. Na 18 panelach można się dowiedzieć więcej m.in. o: repatriacji ludności cywilnej, powrocie do Gdyni statków i okrętów czy żołnierzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS