A A+ A++

– Możemy się spodziewać reakcji rynku w postaci dalszego wzrostu cen mieszkań i domów zwłaszcza w segmencie popularnym – powiedział Witold Indrychowski, prezes  Merari pytany o opinię na temat proponowanych rozwiązań w ramach Polskiego Ładu.

Autor: housemarket.pl 10 czerwca 2021 08:09

W ubiegłym miesiącu przedstawiono pierwsze założenia Polskiego Ładu. Polityka mieszkaniowa stanowi bardzo ważny punkt proponowanych rozporządzeń. Jaki będą miały wpływ na rynek mieszkaniowy?

Pamiętajmy, że zapowiedzi to jedno, konkretne ustawy i realne działania to drugie. Jeśli rzeczywiście rząd będzie wpływał na możliwości zakupowe klientów poprzez zmniejszenie niezbędnego wkładu własnego klientów, który jest potrzebny do uruchomienia kredytu, to możemy się spodziewać reakcji rynku w postaci dalszego wzrostu cen mieszkań i domów zwłaszcza w segmencie popularnym. Biorąc pod uwagę obecną presję inflacyjną związaną ze skokowym wzrostem cen materiałów budowlanych i w konsekwencji cen usług oraz cen gruntów wydaje się to jedyną możliwą opcją.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy proponowane rozwiązania będą miały także wpływ na działalność deweloperów?

To złożona sprawa. Wyższe ceny sprzedaży przy wyższych kosztach budowy i działalności wbrew pozorom nie są pożądane. Powstają coraz większe bariery wejścia na rynek. Duże projekty i wysokie ceny wymagają coraz wyższych nakładów finansowych – już od momentu zakupu gruntów. Zobaczymy, jak po pandemii zachowa się rynek biurowy i jak praca zdalna zaistnieje w dłuższej perspektywie, co również będzie miało wpływ na rynek mieszkaniowy.

Te zmienne będą decydować o trendach i kierunkach rozwoju rynku?

Dopłaty i działania rządu skutkują raczej krótkoterminowo, ponieważ jeśli ktoś kupi mieszkanie trochę wcześniej (ze względu na pomoc rządu), to siłą rzeczy nie kupi go później i z tego względu będziemy mieć do czynienia z niższym popytem. Na rynek duży wpływ ma obecnie obawa związana z wystąpieniem wysokiej inflacji, która może być efektem pandemicznego dodruku pieniądza, więc zaproponowane rozwiązania to tylko jedna z wielu zmiennych, a jej waga nie jest jeszcze zbytnio znana. Pamiętajmy, że nie ma już sensu tworzenie spółek komandytowych oraz że powstał nowy twór w postaci Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego i te czynniki również zwiększają presję wzrostu cen. Można nie przyjmować tego do wiadomości, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie wyraźnie drożej.

Mieszkania sprzedają się na pniu. Czy dofinansowanie do wkładu własnego może spowodować, że wzrośnie zainteresowanie mieszkaniami z segmentu średniego lub też chętniej będziemy mogli kupować większe mieszkania?

Czy na pniu? Nie wiem, ale popyt jest wystarczający. Z pewnością dofinansowanie wkładu własnego wpłynie na zwiększenie popytu mieszkaniowego z segmentu popularnego. Mam nadzieję, że będzie miało również wpływ na zwiększenie zainteresowania dużymi i wygodnymi mieszkaniami, ponieważ tego nam wciąż brakuje. Struktura mieszkaniowa jest efektem możliwości zakupowych ostatnich 2-3 dekad działalności deweloperskiej. Czas na to, by większe, wygodne mieszkania zagościły na rynku, bo w takich mieszkaniach żyje się po prostu lepiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobieta straciła 28 tysięcy złotych. Mężczyzna z zarzutami
Następny artykułYazeed wziął rewanż