A A+ A++

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa organizuje dla szkół średnich z Legnicy i regionu zajęcia, podczas których zaprasza uczniów do Pracowni Nowoczesnych Technologii, w której można zdobywać wiedzę m.in. w wirtualnej rzeczywistości.

– Nauka w wirtualnym świecie jest bardziej wymagająca niż gry komputerowe, ale naprawdę ciekawa! – dzielą się wrażeniami licealiści klas mundurowych z VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, którzy już skorzystali z zajęć w Witelonce.

Nauka jak komputerowa gra

Edukacja poprzez wirtualną rzeczywistość (VR) podbija obecnie świat nauczania – do złudzenia przypomina bowiem młodym ludziom gry komputerowe, na których się wychowali. Dlatego jest tak skutecznym sposobem kształcenia współczesnych studentów. Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, które chętnie podejmuje nowe wyzwania, już wiele miesięcy temu uruchomiło Pracownię Nowoczesnych Technologii, w ramach której można zdobywać wiedzę m.in. właśnie w wirtualnej rzeczywistości. Studenci kierunków, które są związane z bezpieczeństwem, doskonalą na co dzień w Pracowni swoje umiejętności, związane m.in. z zabezpieczaniem miejsc wypadków drogowych. Po nałożeniu gogli VR, studenci „przenoszą się” na jedno z najbardziej newralgicznych w Legnicy skrzyżowań: ulic Moniuszki i Wrocławskiej. Mogą w ten sposób wirtualnie „pomagać” policji, prokuratorom i innym specjalistom w zabezpieczaniu i badaniu drogowych zdarzeń, do których w tym miejscu dochodzi. Na żywo nikt nie wpuściłby ich na miejsce akcji, a dzięki VR studenci mogą „uczestniczyć” w działaniach służb, zdobywając w ten sposób praktyczne umiejętności, związane z zawodami, które chcą w przyszłości wykonywać.

Świat wirtualny, ale rzeczywisty

– W trakcie zajęć w wirtualnej rzeczywistości, z których korzystają studenci Collegium Witelona i uczniowie liceów, których zapraszamy na zajęcia, stosowane są rzeczywiste policyjne procedury związane z zabezpieczaniem miejsc wypadków drogowych, przeprowadzane z poziomu ziemi i powietrza. Może się to odbywać dzięki świetnej aplikacji VR, w którą wyposażona jest Pracownia Nowoczesnych Technologii w Collegium Witelona – mówią Edward Polakiewicz i Robert Nowakowski, byli eksperci policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, obecnie wykładowcy Zakładu Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona, którzy byli pomysłodawcami Pracowni Nowoczesnych Technologii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, a teraz wpadli na pomysł, aby zapraszać do Pracowni także uczniów szkół średnich.
Jak tłumaczą – dzięki nowoczesnej aplikacji VR, studenci i goszczący w Pracowni uczniowie, mogą nie tylko poznawać nowoczesne techniki, ale też sami uczestniczyć w takich obszarach przeprowadzania czynności śledczych przy zdarzeniach drogowych, jak m.in.: zabezpieczanie śladów na miejscach wypadków, penetracja terenu przy wykorzystaniu dronów, profesjonalne dokonywanie pomiarów itp.

– Zajęcia w Pracowni Nowoczesnych Technologii w Collegium Witelona są naprawdę ciekawe i lubiane przez studentów. Dlatego pomyśleliśmy, żeby organizować je także dla uczniów szkół średnich. Gdy licealiści zobaczą, jak przyszłościowym wyposażeniem dysponuje Uczelnia, może zdecydują się na studia tutaj? W pierwszej kolejności zaprosiliśmy uczniów klas mundurowych z VII LO, ale zachęcamy także inne szkoły do skorzystania z zajęć w Witelonce. Są bezpłatne, a uczniowie mogą się wiele dowiedzieć i zapoznać z nowoczesnymi technologiami, stosowanymi w kryminalistyce – mówi Edward Polakiewicz, wykładowca Collegium Witelona, który przez wiele lat pracował w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jako ekspert badań daktyloskopijnych, był też Wojewódzkim Koordynatorem ds. Techniki Kryminalistycznej.

Jest trudniej niż w grze

Zajęcia w wirtualnej rzeczywistości w Collegium Witelona faktycznie podbiły serca uczniów klas mundurowych VII LO. – Nie są łatwe, wymagają dużego skupienia i precyzji, ale to świetna forma nauki! – przyznają licealiści.
– Dla uczniów naszego liceum zajęcia w Collegium Witelona i doświadczenia z wirtualną rzeczywistością są nowością. Nie ma bowiem w regionie tak nowoczesnej pracowni VR. Udział w zajęciach w Witelonce jest dla naszych uczniów nie tylko ciekawą przygodą, ale też szansą na poznanie przez nich najnowszych technologii, które będą przydatne w ich zawodowej przyszłości – mówi Joanna Kołodziejczyk, wychowawczyni jednej z klas mundurowych w VII LO.
Sami licealiści nie mają wątpliwości, że zorganizowane przez Collegium Witelona zajęcia w VR są dla nich i super przygodą, i ciekawą nauką.
– Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich zajęć. To bardzo ciekawe doświadczenia, dzięki którym zdobywamy ważną wiedzę – mówi Wiktoria Chojnacka, uczennica VII LO w Legnicy. Jej koleżanki dodają: – Wydawało nam się, że na zajęciach w Witelonce będzie jak w komputerowej grze. Okazało się trudniej, ale za to jak ciekawie!
– Uwielbiam gry komputerowe, ale pierwszy raz mam do czynienia z nauką poprzez wirtualną rzeczywistość. I bardzo mi się podoba. To forma nauki poprzez zabawę, ale sam widzę, jak bardzo jest skuteczna – mówi Jakub Szady, uczeń VII LO.

Wirtualna rzeczywistość wyjątkowa

– Pracownia Nowoczesnych Technologii, w której nasza Uczelnia wykorzystuje najnowsze rozwiązania wirtualnej rzeczywistości, daje niesamowite możliwości – mówi dr inż. Piotr Nadybski, prof. CWUP, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.
Wyjaśnia: – Istnieją zdarzenia, w których studenci nie mogliby z oczywistych względów uczestniczyć, a już na pewno nie da się ich zaplanować, czyli np. wypadki drogowe i ich zabezpieczanie. Tymczasem VR daje możliwość wczucia się w rolę odgrywaną w takiej sytuacji, poprzez rozwiązania techniczne angażujące wiele zmysłów, nieporównywalną do żadnej innej, klasycznej metody. Dzięki wirtualnej rzeczywistości studenci mogą bez ograniczeń – będąc wirtualnie w miejscach zdarzeń – powtarzać pewne czynności, które wyrabiają w nich automatyzm działań, co w sytuacji prawdziwych zagrożeń jest bezcenną umiejętnością. Dlatego najpierw zdecydowaliśmy się wdrożyć VR w edukację naszych studentów, a dostrzegając też potrzeby otoczenia naszej Uczelni, m.in. zaprzyjaźnionych szkół, postanowiliśmy zapraszać do naszej Pracowni również uczniów szkół średnich – mówi dr inż. Piotr Nadybski.
Zainteresowane zajęciami w Pracowni Nowoczesnych Technologii w Collegium Witelona szkoły średnie mogą kontaktować się z Uczelnią przez adres mailowy: [email protected]

Źródło: Collegium Witelona

FOt. COLLEGIUM WITELONA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki prezent dla chłopca pod choinkę?
Następny artykułI Turniej Karate o Puchar Wójta Gminy Dydnia