A A+ A++

Jeśli chcesz mieć gęste i mocne włosy, nie wystarczy ich pielęgnacja od zewnątrz. Włosy potrzebują szeregu związków odżywczych, które dbają o ich prawidłowy porost i zachowują je w dobrej kondycji. Dowiedz się, jakie witaminy na włosy warto wprowadzić do codziennej diety i w jakich produktach jest ich najwięcej!

Artykuł partnera

(Fot. mat. prasowe)

Najważniejsze witaminy na włosy – grupa B 

Dla zachowania zdrowych, mocnych i lśniących włosów niezbędne jest utrzymanie prawidłowej równowagi witaminowo-mineralnej. Niedożywienie lub odwodnienie organizmu, zwłaszcza przy ubogiej diecie niskokalorycznej wpływa negatywnie na stan zdrowia i wygląd. Tak więc podstawą zachowania urody jest zdrowa, racjonalna dieta. Niemniej jednak można wyszczególnić najważniejsze witaminy na włosy, które są potrzebne na każdym etapie ich życia. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, niezbędne dla mocnych włosów, ale także skóry i paznokci:

  • Witamina B7 (biotyna, witamina H) – wymieniając witaminy na włosy, to właśnie biotyna jest w czołówce. Bierze ona udział w produkcji keratyny, która stanowi podstawowy związek budulcowy włosa. Dzięki witaminie B7 włosy są mocne, szybko rosną i nie wypadają nadmiernie. Biotyna działa też przeciwłupieżowo. 
  • Witamina B2 (ryboflawina) – odpowiada za wzrost i rozwój włosów, przyspiesza także ich regenerację. 
  • Witamina B3 (niacyna, witamina PP) – m.in. usprawnia krążenie, odżywiając tym samym cebulki włosów. Dzięki niej włosy szybciej rosną, są też mocne i nawilżone. 
  • Witamina B5 (kwas pantotenowy) – dba o skórę głowy, wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie. Odpowiada również za nawilżenie włosów i przeciwdziała siwieniu. 
  • Witamina B9 (kwas foliowy) – jest niezbędna dla kobiet w ciąży, ponieważ m.in. warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Nie każdy wie, że jest to również jedna z ważnych witamin na włosy. Bierze ona udział w podziałach komórkowych, a tym samym pobudza również macierze włosów, dzięki czemu rosną one szybciej.
  • Witamina B12 – bierze udział m.in. w procesie tworzenia czerwonych krwinek, a te odpowiadają za transport tlenu i składników odżywczych, w tym do skóry głowy i włosów. 

Antyoksydacyjne witaminy na włosy – A, E, C

Poza witaminami z grupy B duży wpływ na kondycję włosów mają także związki antyoksydacyjne, które neutralizują nadmiar wolnych rodników (reaktywnych form tlenu). Witaminy na włosy, które są uznawane za silne przeciwutleniacze, to przede wszystkim:

  • Witamina A – bierze ona udział w licznych procesach życiowych organizmu. Pod względem wpływu na skórę i włosy bardzo ważny jest udział tej witaminy w procesie wymiany starych komórek na nowe. Związek ten warunkuje też prawidłowe odżywienie, dzięki czemu przyspiesza wzrost włosa, a także wzmacnia jego nasadę i łodygę. Jest to jedna z witamin na włosy, które oddziałują również na skład włosa, m.in. poprzez stymulację produkcji keratyny.  
  • Witamina E – związek ten zabezpiecza przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, ale wpływa także korzystnie na mikrokrążenie. Dzięki temu poprawia ukrwienie skóry głowy, a tym samym ułatwia transport składników odżywczych niezbędnych włosom. Witamina E dba także o odpowiednie nawilżenie włosów, redukując suchość i łamliwość ich końcówek. 
  • Witamina C – jest ceniona głównie ze względu na korzystny wpływ na układ odpornościowy, jednak wymieniając witaminy na włosy, nie można zapomnieć i o niej. Niedobory witaminy C przyczyniają się do rozdwajania i łamliwości końcówek, są też przyczyną osłabienia cebulek, co może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. 

W jakich produktach znajdziemy witaminy na włosy? 

Jeśli zależy Ci na zdrowych i pięknych włosach, powinnaś sięgać po produkty, zawierające witaminy z grupy B. Związki te znajdziesz głównie w pieczywie pełnoziarnistym, a także w ciemnych kaszach i makaronach. Witaminy dobre na włosy zawarte są też w roślinach strączkowych, takich jak fasola, ból. Zwiększ również spożycie warzyw, m.in. jarmużu, szpinaku, marchwi, selera i pietruszki. Witaminy z grupy B znajdziesz też w otrębach, rybach, mięsie, jajkach i drożdżach.  

Z kolei bogatym źródłem witamin o właściwościach antyoksydacyjnych są: 

  • owoce: dzika róża, jagody, maliny, czarna porzeczka, morela, owoce cytrusowe, śliwki, wiśnie, 
  • warzywa: brokuły, marchew, pomidory, jarmuż, szpinak, papryka, bób, sałata, kapusta 
  • jaja; 
  • orzechy, nasiona;   
  • mięso, np. wątróbka.

Pamiętaj, że do zachowania pięknej fryzury nie wystarczą tylko witaminy. Ważne są także minerały, głównie cynk, miedź, żelazo, mangan i selen. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć również białka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o potrzebach włosów, wejdź na stronę Vitapil. Witaminy na włosy i minerały w razie potrzeby można suplementować. Sprawdź!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia od władz Miasta Bochnia
Następny artykułWypadek na obwodnicy Dobrodzienia. Ranny 11-latek