A A+ A++

Czarna porzeczka – charakterystyka

Czarna porzeczka z uwagi na charakterystyczny zapach, nazywana była kiedyś potocznie “bździuchem”. Jest gatunkiem rośliny z rodziny agrestowatych i w Polsce występuje w stanie dzikim. Krzew czarnej porzeczki może osiągać nawet dwa metry wysokości, a okres kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja.

Owoce czarnej porzeczki dojrzewają na początku lipca i właśnie wtedy rozpoczynają się jej zbiory. Co ciekawe – roślina owocuje dopiero w trzecim roku od jej posadzenia, a najbardziej obfita w owoce jest rok później.

Uprawa czarnej porzeczki w Polsce jest niezwykle popularna, o czym świadczy fakt, że nasz kraj w skali globalnej jest w czołówce producentów.

Czarna porzeczka właśnie pojawiła się na ryneczkach i w warzywniakach123RF/PICSEL

Czarna porzeczka – właściwości odżywcze i lecznicze

Czarna porzeczka to prawdziwa, naturalna bomba witaminowa. Jest ona doskonałym źródłem witaminy C, A, E oraz z grupy B. To jednak nie wszystko, ponieważ w czarnej porzeczce znajdziemy takie minerały jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan.

Czarna porzeczka to owoc charakteryzujący się niskim indeksie glikemicznym, który wynosi 25. Ponadto jest ona bogata w wartościowe flawonoidy, które spowalniają starzenie się organizmu. Flawonoidy przyspieszają także wydalanie toksyn oraz metali ciężkich.

Związki zawarte w roślinie zmniejszają ryzyko powstawania nowotworów, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, biorą udział w procesach odpowiedzialnych za regulowanie poziom glukozy we krwi i wzmacniają odporność organizmu.

Spożywanie czarnej porzeczki zmniejsza stany zapalne, dlatego w medycynie ludowej jest ona wykorzystywana m.in. przy leczeniu anginy. Owoc doskonale wpływa również na działanie układu trawiennego i układu krążenia.

Prosty sposób na odchudzanie – domowa woda owsianaInteria Kulinaria

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Naprawdę chcecie tego dla swoich dzieci?”. Skandal w publicznej bibliotece
Następny artykułDziedziniec „trójki” w nowej odsłonie