Według badań opublikowanych w „Journal of the Endocrine Society”, suplementy witaminy D mogą skutecznie obniżać ciśnienie krwi u starszych osób, zwłaszcza tych zmagających się z otyłością.
Dlaczego suplementacja witaminy D jest tak ważna?
Choć zdrowa i zróżnicowana dieta to podstawa, nie zawsze zapewnia nam wystarczającą ilość witaminy D3. Główne źródło tej witaminy to słońce — nasza skóra produkuje ją, gdy jest wystawiona na promieniowanie UV. Niestety, w niektórych rejonach świata i w różnych porach roku, zwłaszcza zimą, trudno jest o wystarczającą ilość słońca, by organizm mógł wytworzyć odpowiednią dawkę witaminy D.
Dlatego eksperci zalecają suplementację, szczególnie dla dorosłych — od 800 do 2000 jednostek dziennie. Ważne jednak, by nie przekraczać dawki 4000 jednostek przez dłuższy czas, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych.
Witamina D dla seniorów – dlaczego warto ją suplementować?
Braki tej witaminy są niestety dość powszechne na całym świecie i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak choroby serca, zaburzenia układu odpornościowego, infekcje, a nawet nowotwory.
Wcześniejsze badania sugerowały też, że niedobór witaminy D, może zwiększać ryzyko nadciśnienia, choć dotąd brakowało jednoznacznych dowodów na to, że suplementacja faktycznie obniża ciśnienie krwi.
– Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D3. Wysokie dawki witaminy D w porównaniu z zalecaną dawką dzienną IOM nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych — powiedział dr Ghada El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center w Bejrucie (Liban).
Poziom witaminy D może być ważny w immunologicznym leczeniu zaawansowanego czerniaka
Witamina D może pomóc seniorom z otyłością w obniżeniu ciśnienia krwi
Naukowcy z Libanu, USA i Arabii Saudyjskiej przeprowadzili badania, aby sprawdzić, jak suplementacja witaminą D, wpływa na ciśnienie krwi u starszych osób z otyłością. W badaniu wzięło udział 221 seniorów, którzy przez cały rok przyjmowali witaminę D w dwóch różnych dawkach — 600 IU lub 3750 IU dziennie. Naukowcy chcieli zobaczyć, czy zwiększenie dawki tej witaminy, przyniesie lepsze efekty zdrowotne.
Badacze odkryli, że suplementacja witaminą D pomogła obniżyć ciśnienie krwi u wszystkich uczestników, ale największe korzyści odniosły osoby z otyłością oraz te, które miały niski poziom tej witaminy w organizmie. To sugeruje, że witamina D może mieć szczególnie pozytywny wpływ na osoby z nadwagą, które często borykają się z problemami z ciśnieniem.
Jednak co ciekawe, wyższa dawka witaminy D (3750 IU), nie przyniosła dodatkowych korzyści w porównaniu do mniejszej dawki (600 IU). Oznacza to, że zwiększanie ilości suplementu, nie zawsze oznacza lepsze efekty zdrowotne — nawet mniejsze dawki mogą być wystarczająco skuteczne, aby wspierać zdrowie seniorów, zwłaszcza tych z nadwagą.
Witamina D w suplementach diety – bezpieczna dawka dziennego spożycia? Normy GIS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS