„Ochrona dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem jest dla mnie najważniejsza” – powiedziała europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy Komisja Europejska stała się zakładnikiem koncernów farmaceutycznych?
30 kwietnia PE i Rada osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych, tymczasowych przepisów dot. zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. Europoseł Jadwiga Wiśniewska z ramienia grupy EKR w komisji LIBE prowadziła prace nad tą derogacją.
Ochrona dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem jest dla mnie najważniejsza. Dzięki nowym, tymczasowym przepisom dzieci w Internecie będą bezpieczniejsze
— mówi Jadwiga Wiśniewska.
Nowe przepisy
Zgodnie z nowymi przepisami serwisy internetowe i media społecznościowe będą nadal mogły wykrywać i zgłaszać przypadki nadużyć seksualnych dzieci, usuwać materiały i pomagać w identyfikacji ofiar.
Te dobrowolne praktyki pozwolą firmom na stosowanie technologii zapewniających bezpieczeństwo milionom dzieci w Internecie, ale pod jednym warunkiem, że będą zgodne z RODO i będą zapewniać ochronę prywatności. Mówię stanowcze „NIE” pedofilii w Internecie
— dodaje europosłanka.
Dziś Europa stała się globalnym hotspotem wykorzystania seksualnego dzieci. Prawie 90% materiałów pedofilskich na świecie znajduje się obecnie na serwerach europejskich, z czego 71% jest hostowanych w Holandii. Problem ten dotyka głównie dziewczynek: dane wskazują, że ponad 80% dzieci przedstawionych w materiałach pornograficznych to właśnie dziewczynki w wieku poniżej 13 lat, które również stanowią ponad 90% ofiar wykorzystywania seksualnego w Internecie.
Narzędzia do ścigania przestępców
Ważne jest, żebyśmy mieli narzędzia, dzięki którym możemy zapobiegać tym praktykom, ścigać przestępców i wspierać ofiary. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, kiedy to dzieci korzystają z sieci niemal nieustająco, ochrona przed pedofilią to nasz priorytet. Musimy zrobić, co w naszej mocy, by chronić je przed tym procederem
— podkreśla eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska.
Bez tego kompromisu tymczasowe dobrowolne praktyki wykrywania, zgłaszania i usuwania wykorzystywania seksualnego dzieci nie były możliwe od 21 grudnia 2020 r., kiedy to zaczął obowiązywać Europejski kodeks łączności elektronicznej. Europejski kodeks łączności elektronicznej wszedł w życie w grudniu 2018 roku i jego celem jest zwiększenie ochrony prywatności użytkowników Internetu.
Nowe, tymczasowe przepisy wypełniają lukę prawną w tym zakresie. Umożliwiają usługodawcom dobrowolne wykrywanie i usuwanie niebezpiecznych treści, które narażają dzieci na wykorzystywanie seksualne w Internecie. Krajowe organy ochrony danych będą miały silniejszy nadzór nad wykorzystywanymi technologiami. Jednocześnie praktyki muszą być zgodne z RODO i zapewniać ochronę prywatności poprzez obowiązek zapewnienia przez dostawców usług, że technologie, których używają do wykrywania seksualnego wykorzystywania dzieci w Internecie, w najmniejszym stopniu naruszają prywatność.
mly/materiały prasowe EKR
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS