A A+ A++

Gminy z trzech nadwiślańskich powiatów, czyli sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego chcą przygotować jeden wspólny produkt turystyczny, którego głównym motywem jest Wisła i jej dopływy, ale wykorzystującego także inne walory, np. zabytki, przyrodę i gospodarstwa agroturystyczne.

Samorządowcy chcą zdobyć pieniądze na realizację swoich pomysłów z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-27.

Dziś w Sandomierzu spotkali się przedstawiciele 22 samorządów, pracujących nad strategią rozwoju ponadlokalnego, którzy przedstawili swoje pomysły na wpisanie się w nadwiślańską, wspólną ofertę turystyczną. Gmina Połaniec jest koordynatorem tego projektu.

Burmistrz Jacek Nowak powiedział, że przygotowanie wspólnej oferty pomoże przyciągnąć większą liczbę turystów do regionu, a poza tym podkreśli walory poszczególnych gmin. Zebrane propozycje dotyczące poszczególnych, lokalnych szlaków zostaną naniesione na mapę, opisane i trafią do urzędu marszałkowskiego. Tam po analizie i dyskusji opracowana zostanie ostateczna wersja nowego produktu turystycznego.

Zastępca burmistrza Sandomierza Janusz Stasiak uważa, że należy postarać się o wydłużenie  sezonu turystycznego, ponieważ teraz koncentruje się on na wakacjach i weekendach. Jego zdaniem nowy, nadwiślański produkt może być w tym pomocny. Jeśli powstaną atrakcyjne pomysły na spędzenie czasu w sąsiednich gminach, to turysta przyjeżdżający do Sandomierza zostanie tam dłużej. Zdaniem wiceburmistrza, warto byłoby przeprowadzić inwentaryzację zasobów nadwiślańskich gmin, sprawdzić ile zostało starych kuźni, młynów i warsztatów rękodzielniczych i wspólnie zaproponować turystom szlak rzemieślniczy.

Instalacje przestrzenne i produkty regionalne – to z kolei pomysły gminy Rytwiany na wpisanie się do nowego produktu turystycznego. Wójt Grzegorz Forkasiewicz powiedział, że w różnych częściach gminy staną instalacje przestrzenne zachęcające do tego, aby w tym miejscu pobyć dłużej.

Gmina Dwikozy i Wilczyce mają jeden wspólny projekt rozwoju turystyki. Polega on na połączeniu potencjału doliny Opatówki, która jest dopływem Wisły. Opracowana została trasa rowerowa, rozpoczynająca się w miejscowości Ocinek, od domu pisarza Wincentego Burka do baszty w Nowych Kicharach i do latarni chocimskiej.

Jak powiedział wójt Dwikóz Marek Łukaszek, są to malownicze tereny, wręcz dziewicze, do tej pory nie wykorzystane. Wójt Wilczyc Robert Paluch stwierdził, że ten szlak mógłby być wykorzystywany całorocznie przez piechurów, a w przyszłości dodatkową atrakcją mogłyby się stać spływy po  rzece Opatówce.

Ostateczna wersja nowego, nadwiślańskiego produktu turystycznego powinna powstać w najbliższych miesiącach. Planowane jest wydanie albumu, w którym ujęte zostaną wszystkie części składowe tego projektu z mapami i opisami tras.

13.06.2022. Sandomierz. Spotkanie przedstawicieli nadwiślańskich gminFot. Grażyna Szlęzak / Radio Kielce

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewolucja cyfrowa w Polsce. Ponad 15 milionów użytkowników ma profil zaufany
Następny artykułRelacja z Rekonstrukcji Bitwy Historycznej stoczonej w Bieszczadach w 1915 r.