A A+ A++

Spragnieni kontaktu ze sztuką? Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu (MOK) zaprasza na wystawę “Akwaforta” Elżbiety Bocianowskiej

Wystawa wirtualna dostępna na stronie internetowej MOK (dział Zgierska Galeria Sztuki) – www.mokzgierz.pl/zgierska-galeria-sztuki/

Zapraszamy! 

Źródło: MOK

*** 

Elżbieta Bocianowska urodzona w Wadlewie, od najmłodszych lat miała kontakt z urodą rozległych krajobrazów rozciągających się na Wysoczyźnie Łódzkiej. Te prace, wykonane w większości w technice akwaforty, wzbogaconej niekiedy, akwatintą, to też swego rodzaju powrót artystki do wspomnień i czasów szczęśliwego dzieciństwa, niezapomnianych widoków rodzinnych okolic, czy Rudy Pabianickiej, gdzie mieszkała jako mała dziewczynka, i gdzie mogła przyglądać się nieograniczonej niczym naturalnej przestrzeni. 

W pracach artystki ważna rolę odgrywa również aktualny nastrój samej autorki, jej silnie przeżywane emocje. Wiosną czy latem wykonuje prace pełne słońca. pogody, radości, z elementami zieleni, czerwieni, błękitów. 

Jednym z najczęstszych przedstawianych przez Bocianowską są bezlistne drzewa, pokazywane w kompozycjach przeważnie pojedynczo lub parami, umiejscowione na rozległych polach lub przy opuszczonych wiejskich drogach w różnych porach roku, a  wśród nich jeden z ulubionych pejzaży artystki  romantyczne wierzby wśród zimowej scenerii . Motyw zimy jest istotny ze względu na możliwość wydobycia w procesie twórczym interesujących efektów świetlnych, a takie z uwagi na graficzność samej zimy, gdzie przy użyciu oszczędnych, syntetycznych środków formalnych można uzyskać zamierzone rezultaty. 

Ulubionym formatem prac Bocianowskiej jest, eksplorowany przez artystkę od lat 90., kwadrat, który traktuje jako idealna formę do zamknięcia całości przestrzeni, podkreślającą również doskonale proporcje romantycznych miniatur. 

Artystka od 1993 roku jest wielokrotnej uczestniczką Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź, a w roku 1999 jury wystawy wyróżniło jej zestaw akwafort Medalem Honorowym. 

Małgorzata Dzięgielewska
(z katalogu wystawy w Galerii Chimera w Łodzi, 2015)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy można zrobić grilla na balkonie?
Następny artykułOd 6 maja możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?