Naukowcy z Politechniki Opolskiej zaczęli pierwsze w regionie badania, które mają na celu wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do poprawy życia seniorów. Dr Żaneta Grzywacz, kierownik projektu, zapowiedziała, że planują kontynuować i rozwijać te innowacyjne działania, by wspierać starsze pokolenie w codziennym funkcjonowaniu.
Naukowcy chcą wykorzystać VR do wsparcia seniorów w Opolu
W badaniach prowadzonych przez naukowców z Politechniki Opolskiej, wzięło udział 39 seniorów z Domu Seniora Pogodna Jesień w Opolu. Uczestnicy mieli średnio 87 lat. Badanie ma na celu sprawdzenie, jak wirtualna rzeczywistość może wpłynąć na poprawę jakości ich życia i samopoczucia. Naukowcy wierzą, że VR może stać się cennym narzędziem w codziennych terapiach i aktywnościach, co jest szczególnie ważne w dobie starzejącego się społeczeństwa.
– Program polegał na wdrażaniu terapii z wykorzystaniem sztucznej rzeczywistości. Seniorzy wzięli udział w 12 sesjach, które trwały po 20 minut. Przy pomocy gry na refleks sprawdzaliśmy ich reakcje na bodźce świetlne. Badaliśmy także koordynację ruchową przed i po wykonaniu terapii, ocenialiśmy siłę chwytu, możliwości psychomotoryczne, a także wydatek energetyczny. Ponadto, analizowaliśmy także skład masy ciała, mikrobiom jamy ustnej, badaliśmy także vmorfologię krwi obwodowej, profil lipidowy, poziom glukozy i CRP – wyjaśniła dr Żaneta Grzywacz.
NIK: Seniorzy bez opieki
Wirtualna rzeczywistość przynosi pozytywne zmiany
Prowadzący badania zauważyli, że wstępne wyniki pokazują pozytywne zmiany u seniorów po terapii. Uczestnicy mieli lepszą koordynację wzrokowo-ruchową, szybciej reagowali i poprawiła się ich ogólna sprawność fizyczna, w tym siła chwytu dłoni. Dr Żaneta Grzywacz zaznaczyła, że seniorzy byli też w lepszym nastroju i chętniej poznawali nowe technologie. Mówili, że wirtualna rzeczywistość pomaga im w utrzymaniu aktywności umysłowej. Terapia była dla nich atrakcyjna, pozwalała im na relaks i oderwanie się od codziennych spraw, mimo iż na początku obawiali się nieco tej nowości. Po zakończeniu programu niektórzy z uczestników wyrazili nawet chęć zakupu sprzętu do użytku domowego.
Duży potencjał w wirtualnej rzeczywistości dla seniorów
Naukowcy widzą wiele możliwości związanych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) u seniorów. Planują kontynuować i rozszerzyć badania, ponieważ zauważyli, że technologia ta ma ogromny potencjał, który wciąż jest odkrywany. Dr Żaneta Grzywacz zaznaczyła, że VR może przynieść naprawdę dobre rezultaty.
Witamina D dla seniorów – dlaczego warto ją suplementować?
– Skuteczne interwencje, które mogą zmniejszyć lub opóźnić spadek funkcji poznawczych, a nawet prowadzić do ich poprawy, mają kluczowe znaczenie dla osób starszych i poprawy ich jakości życia. Wykorzystanie technologii VR u seniorów pokazuje, że tego typu rozwiązanie może przynieść pożądane rezultaty. Ponadto mimo obaw związanych adaptacją seniorów do korzystania z nowych technologii ten rodzaj interwencji okazał się strzałem w dziesiątkę, pełniąc funkcję motywacyjną i stanowiąc ciekawą alternatywę aktywności fizycznej, wpływając nie tylko na funkcje poznawcze, ale także szeroko rozumiane zdrowie psychiczne i fizyczne seniora – podkreśliła dr Żaneta Grzywacz.
Seniorzy sami stworzą listę darmowych leków 75+?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS