Proponowana przez nas trasa wycieczki łącznie ma około 100 kilometrów, więc trzeba mieć niezłą kondycję, aby ją pokonać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać sobie któryś z pośrednich celów podróży i z niego wrócić do Bydgoszczy. Nawet jeśli nie uda nam się w ten, zimny weekend, to przecież wiosna jest długa. a i inne pory roku nad Doliną Dolnej Wisły są urzekające. Zatem – ruszajmy.
1. Start z rynku w Starym Fordonie
Startujemy z Rynku w Starym Fordonie, naszym celem jest rynek w Chełmnie. Nadrzeczne osady z wiekowymi budowlami, przepiękne krajobrazy – to największe atuty Wiślanej Trasy Rowerowej.
2. Strzelce Dolne i Gądecz
Szosą udajemy się do wsi Strzelce Dolne. W sąsiedztwie w głębokim wąwozie we wsi Gądecz znajduje się jaskinia Bajka, do której warto zajrzeć, by pooglądać przepiękne piaskowce.
3. Parów Cieleszyński w Grabówku
Dalej czarnym i zielonym szlakiem rowerowym jedziemy do Złej Wsi oraz Kozielca i wyjeżdżamy tuż przy Wiśle na szosę. Atrakcją jest kręty, stromy zjazd szosą. Warto jednak trochę przyhamować, bo rozpościera się tu przepiękny widok na rzekę. Droga wiedzie pod malowniczy dwór w Grabowie z XIX w. Stamtąd dotrzemy do Grabówka, a dalej można udać się w głąb Parowu Cieleszyńskiego, projektowanego rezerwatu geomorfologicznego.
4. Topolno, św. Roch i Talerzyk
Kierujemy się w stronę Topolna. Przejeżdżamy obok źródła św. Rocha, a w samej wsi zwiedzamy piękny barokowy kościół. Warto odwiedzić też grodzisko Talerzyk, ślad po osadzie z przełomu X/XI wieku. Ze szczytu rozpościera się szeroka panorama na dolinę Wisły.
5. Chrystkowo i droga po wale
Dalej przy pierwszych zabudowaniach wsi Gruczno warto skręcić zgodnie z drogowskazem, by zobaczyć chatę pomennonicką w Chrystkowie. Stamtąd udajemy się prosto do Gruczna. Zmieniamy kierunek jazdy, udajemy się na południe w kierunku Wisły, by obejrzeć nieczynny cmentarz mennonicki w Kosowie założony około 1800 r. Dalej podążamy drogą wzdłuż wału przeciwpowodziowego. Piękne widoki na Wisłę i górujące w tle miasto Chełmno, które jest naszym punktem docelowym. Docieramy tam po 13 km jazdy przez Niedźwiedź, Głogówko Królewskie, przez Wisłę trasą 91 i ulicami Nad Groblą i Kamionka.
6. Odwiedzamy Chełmno i wracamy, ale inną drogą. Przez Kałdus.
Po obowiązkowym odpoczynku w mieście miłości wyjeżdżamy z Chełmna ulicą Biskupią, potem Danielewskiego i Gorczyckiego aż do wsi Kałdus, gdzie znajduje się rezerwat Góra św. Wawrzyńca. Odkryto tu wczesnośredniowieczny zespół osadniczy, prawdopodobnie dawną lokalizację Chełmna, który uznawany jest za jeden z najważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
7. Piękne widoki w Starogrodzie
Z Kałdusa zjeżdżamy szosą, na ostrym zakręcie zgodnie z drogowskazem skręcamy w lewo na podjazd do wsi Starogród, skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Wisły. Również i to miejsce ma bogatą i ciekawą historię. W latach 1244-1454 zbudowano tu zamek, będący siedzibą komturów krzyżackich. Zamku niestety już nie obejrzymy, ale za to możemy zwiedzić dwór z początku XIX w., kuźnię z przełomu XIX i XX w., schron amunicyjny z 1914 r. oraz górujący nad pobliskimi terenami kościół pw. św. Barbary wybudowany w 1754 r.
8. Pieta w Borównie i topola “Mariańska”
Stamtąd wybieramy się w dalszą drogę, jadąc w dół szosą przy wale przeciwpowodziowym. W najbliższej wsi po prawej stronie drogi mijamy potężną figurę – to Pieta w Borównie. Jedziemy dalej szosą i przejeżdżamy obok malowniczego XIX-wiecznego kościoła w Kokocku. Stamtąd udajemy się do wsi Czarże. Tu również warto zwrócić uwagę na kościół, który jest budowlą gotycką z początku XIV w. W okolicy Mozgowiny po prawej stronie drogi mijamy wielką topolę czarną “Mariańską”. To przepiękny obiekt do sfotografowania. Po chwili docieramy do Ostromecka. Do Bydgoszczy wracamy za znakami nową drogą rowerową do Fordonu.
Dziennikarze redakcji lokalnych “Gazety Wyborczej” przygotowali propozycje wiosennych wycieczek. Najedź kursorem na interaktywną mapę, znajdź interesujące cię miejsce i kliknij
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS