A A+ A++

Początek wiosny oznacza, że wielu z nas rusza w plener, by rozpocząć prace w ogrodach, sadach i wokół domów. Część tych prac to wycinka drzew i krzewów, ale tu może pojawić się problem.

 

Przekaż 1% PODATKU - GORLICKA baza 1% - KLIKNIJ

Wójt Gminy Łużna zabrał głos w sprawie wiosennej wycinki drzew i krzewów: zwraca się z prośbą o zminimalizowanie wykonywania prac polegających na usuwaniu drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków, tj. między 1 marca, a 15 października.

Kwestia wycinki drzew i krzewów w okresie wiosennym dla wielu staje się problemem. Nie chodzi tylko o konieczność uzyskania zgody na wycinkę drzew, które przekraczają określone normy. Sam fakt, że samodzielnie zasadzonego drzewa nie wolno nam bez zgody urzędnika usunąć rodzi bunt. Dlaczego?

Jak podkreśla UG Łużna:

Wycinka drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków niesie ze sobą wiele zagrożeń. Po pierwsze usuwane są naturalne miejsca gniazdowe ptaków. Po drugie, jeśli wycinka lub prace pielęgnacyjne prowadzone są w czasie, gdy ptaki gniazdują, może dochodzić do niszczenia gniazd, a nawet zabijania piskląt, co w rozumieniu przepisów jest przestępstwem.

Niesprzyjające warunki pogodowe w lutym powodują, że bezpieczna wycinka drzew i krzewów stała się dla wielu możliwa dopiero teraz. Jak jednak widzimy, wtedy może być już za późno. Urzędnicy zgadzają się na wycinki wtedy, gdy drzewo choruje bądź jest złamane, uszkodzone przez wyładowania atmosferyczne. Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, sanitarnych czy po prostu formowanie roślin w prywatnych ogrodach staje się wyzwaniem.

Co więcej, UG Łużna przypomina:

(…) należy pamiętać, że usuwanie znacznej ilości drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim najprawdopodobniej będzie się wiązać z naruszeniem zakazów w stosunku do gatunków ptaków: zakazu niszczenia schronień oraz zakazu umyślneg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStartuje nowe radio informacyjne
Następny artykułPonad dziesięć lat po premierze. A wciąż kosi kasę w kinach