A A+ A++

Niecodzienną sytuację zarejestrował na swojej kamerce samochodowej nasz kolega. Otóż dziś rano jadąc krajową 15-stką na wysokości miejscowości Ryńskie przed swoimi oczami ujrzał… przebiegającego drogę wilka.

Na szczęście zwierzę zdążyło spokojnie przebiec przed samochodem, jednak sytuacja ta potwierdza to, o czym słyszymy już od dłuższego czasu – wilki w naszym regionie nie są już niczym niezwykłym i czuja się coraz pewniej. Co ciekawe, dostajemy sygnały o tym, że dość często są widziane pojedyncze osobniki.

Na nagraniu zamieszczonym pod artykułem możecie obejrzeć całą sytuację.

Dlatego po raz kolejny uczulamy Was. Głośno było o przypadku rozszarpania przez wilki w biały dzień na oczach rodziny dwóch psów w Wygodzie w Gminie Ostróda. Pisaliśmy o tym tutaj: W OKOLICY WSI WYGODA W GM. OSTRÓDA WILKI ZAGRYZŁY PSY! JEDNEGO ZJADŁY! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ!

Wilków jest ich coraz więcej. Te drapieżniki pojawiły się nawet w mieście. Były widziane na Osiedlu Młodych w Ostródzie czy na Szafrankach w Kajkowie.

W tej chwili powinniśmy jeszcze bardziej mieć to na uwadze i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Obecnie mamy czas kiedy watahy odrzucają młode wilki, aby te założyły swoje stada. Młode osobniki szukają nowych terenów, niezamieszkałych przez inne osobniki, aby je zająć.

W jaki sposób możemy chronić się przed wilkami?

Osoby mieszkające na terenach leśnych czy przyleśnych powinny zadbać o to, aby przede wszystkim zamykać szczelnie pojemniki z resztkami żywności. Wilki potrafią zwęszyć jej zapach nawet w odległości do dwóch kilometrów. Wyrzucone odpady mogą je przyciągnąć, a niezabezpieczone śmietniki to łatwa zdobycz i szybki posiłek. W tej chwili jest zima. Ciężki okres dla wilków szczególnie młodych, niedoświadczonych lub odwrotnie starych czy z problemami zdrowotnymi. Resztki żywności wyrzucone przez ludzi mogą skusić takie osobniki i je przyciągnąć.

W jaki sposób możemy uchronić zwierzęta trzymane w obejściu gospodarczym?

Nie trzymajmy psów na łańcuchach! Tym bardziej, że jest to już naprawdę staroświecki i okrutny przeżytek. Lepszym rozwiązaniem są odpowiednie kojce, a najlepszym nasze domy. Pamiętajmy! Pies zaatakowany przez drapieżnika i będący na uwięzi nie ma najmniejszych szans na przeżycie.

Co możemy zrobić aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na spacerze w lesie?

Po pierwsze nie chodźmy sami na takie spacery. Tylko minimum w dwie osoby. Nasze psy trzymajmy na smyczach, nie puszczajmy ich luzem. Pamiętajmy o dzieciach i ich bezpieczeństwie. One również same nie powinny chodzić do lasu.

Co możemy zrobić aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w przypadku gdy spotkamy wilki?

Ważne jest, aby zachować spokój. Możemy podnieść ręce w górę, zwiększyć swoją powierzchnię i tym samym pokazać drapieżnikowi, że jesteśmy więksi od niego i nie boimy się go. Uciekając będziemy się zachowywać jak potencjalna ofiara. Wilk to drapieżnik, który będzie działać instynktownie i może zaatakować. Będzie gonić swoją ofiarę.

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika. Tyle zostało z jednego z zaatakowanych psów w Wygodzie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNext-genowy pesymizm. Za PlayStation 6 i odpowiednika Xboxa zapłacimy krocie?
Następny artykułSzpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera organizuje Białe Soboty