A A+ A++

14 sierpnia br. nastąpiła zmiana wpisu w KRS, z której wynika, że spółka WiK w Żninie ma nową radę nadzorczą. Już bez byłego wójta Białych Błot i bez pani sekretarz gminy Mrocza. Ale według wpisów w KRS z 10 czerwca w Białych Błotach i z 28 sierpnia w Mroczy były burmistrz Żnina Robert Luchowski też już nie pracuje w radach nadzorczych tamtejszych spółek. Swoisty trójkąt rad nadzorczych: Żnin, Mrocza, Białe Błota przestał istnieć. Były burmistrz Żnina stracił dwie kolejne posady.

Jesienią 2022 r. doszło do sytuacji, w której wysocy przedstawiciele trzech samorządów: Mroczy, Białych Błot i Żnina zaczęli zasiadać w radach nadzorczych spółek komunalnych tych gmin na zasadzie krzyżowej wymiany. Wśród nich był ówczesny burmistrz Żnina Robert Luchowski, który  został powołany do rad nadzorczych spółek komunalnych w Mroczy  i Białych Błotach, za to sam, jako zgromadzenie wspólników spółki WiK w Żninie, do rady nadzorczej tejże spółki powołał ówczesnego wójta Białych Błot oraz sekretarz gminy Mrocza.

W Żninie informacje o tych wymianach personalnych w tych radach nadzorczych komentowano krytycznie: kolesiostwo, ręka rękę myje, układy. Podnoszono również wątpliwości co do sensowności takiego nadzoru. Tego typu krzyżowa kontrola może nie być skuteczna, gdyż żaden z burmistrzów nie jest zainteresowany w zrobieniu “krzywdy” drugiemu, który ma kontrolę nad jego spółką.

Pomijając aspekt etyczny, sytuacja ta była jednak w zgodzie z przepisami, więc trwała przez cały 2023 r. i pierwsze miesiące roku 2024. Jednak po wyborach 7 kwietnia w Białych Błotach i Żninie doszło do zmiany władzy wykonawczej. Było więc wysoce prawdopodobne, że wkrótce dojdzie też do zmian w organach nadzorczych spółek komunalnych.

TRÓJKĄT PRZESTAŁ ISTNIEĆ

Zacznijmy od tej zmiany, która jest najistotniejsza dla gminy Żnin. Otóż latem br.  został zmieniony skład rady nadzorczej gminnej spółki komunalnej Zakład Wodociągów i Kanalizacji WiK w Żninie. Dokonało tego zgromadzenie wspólników, które stanowi jednoosobowo burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski.Obecnie ów organ nadzoru, jakim jest rada nadzorcza tworzą Jan Burker (42 lata), Sławomir Michalski (63 lata) i Maciej Maciejewski (46 lat). Ten ostatni został jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej WiK.

Przypomnijmy, że na finiszu poprzedniej kadencji samorządu w skład rady nadzorczej żnińskiego WiK-u wchodzili: Maciej Dalka – przewodniczący, Dariusz Fundator i Renata Jesionowska-Zawieja – członkowie. Pierwszy z nich był wtedy radcą prawnym Urzędu Miejskiego w Żninie, którym kierował burmistrz Robert Luchowski. Dariusz Fundator natomiast zasiadał  w fotelu wójta gminy Białe Błota, zaś Renata Jesionowska-Zawieja była i pozostaje sekretarzem gminy Mrocza.

Z kolei w spółce komunalnej gminy Białe Błota, jaką jest tamtejszy Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych przewodniczącym rady nadzorczej był Piotr Konieczny, wiceprzewodniczącym Maciej Stefan Dalka, a sekretarzem Robert Luchowski. Ówczesny burmistrz Żnina został powołany do rady nadzorczej spółki komunalnej gminy Białe Błota w październiku 2022 r. przez Dariusza Fundatora, ówczesnego wójta gminy Białe Błota.

W gminie Mrocza po wyborach 7 kwietnia br.  burmistrz się nie zmienił. Natomiast w wyborach na wójta gminy Białe Błota  zwyciężyła Magdalena Maison, zaś w Żninie dotychczasowy burmistrz Robert Luchowski przegrał z Łukaszem Kwiatkowskim.

10 czerwca br. w KRS pojawił się wpis, z którego wynika, że ZWiUK w Białych Błotach ma nową radę nadzorczą, w której skład weszli: Artur Kulpa-Podgóreczny, Michał Zygmuntowicz i Milena Sarnowska. Tym samym pracę w tejże radzie i uposażenie z tego tytułu stracił m.in. były burmistrz Żnina, Robert Luchowski.

W ostatnich tygodniach podobnie stało się z kolejną posadą.Roberta Luchowskiego. 28 sierpnia br. pojawił się mianowicie w KRS wpis dotyczący rady nadzorczej spółki Zakład Gospodarki Komunalnej w Mroczy. Przypomnijmy, że w październiku 2022 r. zgromadzenie wspólników tej spółki powołało do składu rady nadzorczej Roberta Luchowskiego, wówczas burmistrza Żnina. Wtedy wymienił on w składzie rady nadzorczej spółki w Mroczy Igora Wilczka. Ten zaś pozostaje do teraz członkiem rady nadzorczej drugiej ze spółek komunalnych gminy Żnin, jaką jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Żninie. Maciej Stefan Dalka jest w składzie rady nadzorczej spółki ZGK w Mroczy już od 25 listopada 2021 r., ale według najnowszego wpisu w KRS z 28 sierpnia br. w skład tego organu przestał wchodzić Robert Luchowski. Są za to nowi członkowie – Ewa Elżbieta Kozanecka oraz Piotr Adam Trzcionka.

Jeśli chodzi o Urząd Miejski w Żninie, to kancelaria Macieja Dalki nie pełni już obsługi prawnej. Ów radca prawny potwierdził w rozmowie z nami, że minął już jego okres wypowiedzenia tych usług dla żnińskiego ratusza. Burmistrz Łukasz Kwiatkowski poinformował, że obsługę prawną ratusza teraz pełni kancelaria Przemysława Szymczaka.

NOWA RADA WiK-u

Jeśli chodzi o sytuację w WiK-u, burmistrz Łukasz Kwiatkowski przekazał nam, że 25 lipca br. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników tejże spółki. Podczas obrad odwołano trzech członków rady nadzorczej: Macieja Dalki, Dariusza Fundatora, Renaty Jesionowskiej-Zawiei. Ponadto podczas zgromadzenia powołano trzech nowych członków rady nadzorczej w osobach: pan Maciej Maciejewski, pan Sławomir Michalski, pan Jan Burker.

– Przypomnę iż w odwołanej radzie nadzorczej zasiadali: radca prawny, były wójt gminy Białe Błota i sekretarz miasta i gminy Mrocza – zaznaczył burmistrz Żnina

Łukasz Kwiatkowski przedstawił też sylwetki nowych członków rady nadzorczej  WiK-u.

Jan Burker  to  radca prawny z doświadczeniem w obsłudze prawnej spółek komunalnych i współpracy z nimi, w tym ze spółkami zajmującymi się branżą wodno-kanalizacyjną. Maciej Maciejewski  to były główny księgowy w jednostkach organizacyjnych gminy Kcynia, były wieloletni skarbnik gminy Sadki, obecnie zastępca dyrektora ds. świadczeń w Oddziale Regionalnym KRUS w Bydgoszczy. Wreszcie Sławomir Michalski, z wykształcenia chemik,jest prezesem zarządu Bydgosta Sp. z o.o., to również były członek rady nadzorczej Zakładów Chemicznych “LUBOŃ” S.A., były przewodniczący oraz członek rady nadzorczej Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy Sp. z o.o., były członek rady nadzorczej Zakładu Wodociągów i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Białych Błotach, członek rady nadzorczej Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura z siedzibą w Bydgoszczy – informuje włodarz Żnina.

DALI 50% PODWYŻKI PREZESOWI

Dlaczego Łukasz Kwiatkowski postanowił zmienić cała radę nadzorczą spółki WiK i czy Robert Marcińczyk, prezes zarządu tej spółki jest bezpieczny na tym stanowisku? Zapytaliśmy o to włodarza stolicy Pałuk.

– Po pierwsze zmiana podyktowana była tym, by w radzie nadzorczej zasiadały osoby znające się na kwestiach finansowych, prawnych oraz czysto merytorycznych związanych z branżą wodno-kanalizacyjną. Nie ukrywam, iż takie połączenie osób przyniesie korzyści spółce. Po drugie powołanie nowych członków rady nadzorczej ma gwarantować właściwy nadzór nad działalnością spółki i zarządu. Jaki ten nadzór ma być, zapisano w ustawie. Jeśli dotychczas nadzorcami byli znajomi, którzy zasiadali tam w ramach mechanizmu „stołek za stołek”, to można mieć wątpliwości, czy ten nadzór był właściwy. Zresztą do pracy poprzedniego składu rady nadzorczej nie chciałbym się za wiele odnosić niemniej wiele podejmowanych przez radę działań, tak jak i przewodniczącego nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników (czyt. burmistrza Żnina), dyplomatycznie mówiąc była zaskakująca. Przykładem jest m.in. podniesienie 25 kwietnia 2024 r., czyli na 5 dni przed upływem kadencji burmistrza Żnina wynagrodzenia Prezesa Zarządu Spółki aż o 50% – skomentował burmistrz Żnina.

W kwestii odwołania prezesa spółki WiK burmistrz się nie wypowiedział. Podkreślił, że bezpośrednim organem nadzoru nad spółką jest rada nadzorcza.

PUK TEŻ Z NOWĄ RADĄ

Burmistrz Łukasz Kwiatkowski przekazał nam również informację dotyczącą zmian w radzie nadzorczej drugiej ze spółek należących do gminy, czyli Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PUK w Żninie. Dotychczas w jej skład wchodzili Henryk Klich, Igor Wilczek i  Marcin Tucholski.  6 sierpnia br. odbyło się zgromadzenie wspólników tej spółki. Doszło do odwołania Marcina Tucholskiego oraz Igora Wilczka. Teraz w skład rady obok Henryka Klicha wchodzą Natalia Wrzesińska oraz Magdalena Siwak.

ZMIANA PRZEDSTAWICIELA W NOVAGO

Gmina Żnin posiada też 20% udziałów w spółce Novago Żnin z siedzibą w Wawrzynkach. Dotychczas reprezentantem gminy w radzie nadzorczej tej spółki był Maciej Dalka. Teraz został nim inny radca prawny Bogusław Szymczak.

Karol Gapiński

Krytyczny komentarz Dominika Księskiego z Pałuk nr 4/2023

Zgodnie z prawem

To uniwersalne wytłumaczenie: zgodnie z prawem. Jeśli litera prawa nie została złamana – wszystko jest w porządku. Są jednak sytuacje, w których – pomimo zgodności z prawem czujemy, że coś nie jest w porządku.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wymieniania się przez gminy urzędnikami, którzy zasiadają w radach nadzorczych spółek komunalnych. Ręka rękę myje, noga nogę wspiera – mówi się o takich sytuacjach. Ja dam zarobić tobie, ty dasz zarobić mnie. Jest to właśnie kolesiostwo.

Dlaczego tak się nie powinno dziać? Jest – oprócz innych – przyczyna merytoryczna. W przypadku takich wymian zachodzi konflikt lojalności. O zatrudnieniu naszego burmistrza decyduje wójt Białych Błót, a o zatrudnieniu wójta Białych Błót decyduje burmistrz Żnina. Nasz burmistrz może reprezentować wójta Białych Błót w jego radzie dobrze lub źle. Jeśli go będzie reprezentował źle – wójt może go odwołać. Ale jeśli dochodzi do krzyżowej wymiany – wójtowi może zadrżeć w ręce pióro. Bo jego stanowisko w Żninie zależy od naszego burmistrza. Odwoła burmistrza z funkcji – może zostać w ramach retorsji zwolniony z rady nadzorczej w Żninie. Nietrudno się domyślić, że urzędnik, który sobie stworzył taki układ, będzie miał tendencję do podejmowania zawsze takich decyzji, jakich od niego oczekuje powołujący. Niezależność – która w przypadku członka rady nadzorczej zawsze powinna być fundamentalną cechą – będzie w takim przypadku jedynie marzeniem. 

Nie odmawiam burmistrzowi Luchowskiemu kompetencji hydraulicznych. Jeśli chodzi o lanie wody w mediach społecznościowych – te kompetencje są nawet większe od przeciętnej. Ale do wymiany stanowiskami w taki sposób nie powinno dochodzić. Oprócz prawa jest jeszcze przyzwoitość.

Dominik Księski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAkumulatorowe nożyce do żywopłotu Blaupunkt CT6010
Następny artykułStarzyno: zmarł śp. Stefan Ellwart.