A A+ A++


Arciom Aniszczuk poinformował adwokata, że administracja Kolonii Karnej nr 15 dopuściła się wobec niego przemocy fizycznej i psychicznej. Zmuszano go do podpisania rezygnacji ze spotkania z adwokatem i przyznania się do popełnienia kolejnego przestępstwa.

Rozprawa pięciu mieszkańców Mińska zatrzymanych 29 września. Wśród nich był Arciom Aniszczuk. 3 lutego 2021. Zdj. spring96.org

Arciom Aniszczuk został skazany na dwa lata kolonii karnej za zniszczenie samochodu żony oficera Departamentu Wykonania Kar MSW (służby więziennej – Belsat.eu). Jego żona Wolha Aniszczuk powiedziała gazecie Nowy Czas, że prawnika dopuszczono do męża dopiero po miesiącu odsiadki.

Podczas przesłuchania osadzony powiedział adwokatowi, że administracja Kolonii Karnej nr 15 w Mohylewie dopuściła się wobec niego przemocy fizycznej i psychicznej, że dzieje się tak cały czas od jego przybycia tam 17 kwietnia. W rezultacie miał on „połykać metalowe przedmioty, aby uniknąć dalszych tortur”.

Czym jest „press-chata”? Więzień, który w sądzie targnął się na życie, spędził w niej 51 dni

Więzień powiedział też, że dyktowano mu listy do bliskich, w których pisał, że wszystko jest z nim w porządku. Zmuszano go też do pisemnego rezygnowania ze spotkań z prawnikiem. Przesłuchania prowadzono bez śledczego, w obecności czterech nieznanych osób.

Teraz Aniszczuk od 10 dni przebywa w karcerze. Stracił więc możliwość poruszania się po kolonii karnej. Ma być to kara za rzekome naruszenie regulaminu.

Więzień tłumaczy zachowanie administracji tym, że szef kolonii przyjaźni się z właścicielem samochodu, która skazany miał uszkodzić. Według Wolhi Aniszczuk szef kolonii zmusił męża, do przyznania się do kolejnego przestępstwa. Postawił mu ultimatum, że może sobie „wybrać” między artykułem kryminalnym o „złośliwym nieposłuszeństwie wobec funkcjonariuszy administracji zakładu karnego” oraz artykułem o „ataku na pracownika kolonii”. Mężczyzna pod groźbami przemocy wobec niego i jego rodziny, odwetu wobec bliskich miał zgodzić się na pierwszy wariant.

Żona jest zaniepokojona stanem Arcioma, ponieważ słyszała o innych przypadkach bicia i torturowania więźniów politycznych, stawianiu im nowych oskarżeń. Kobieta wspomniała też o losie więźnia politycznego Witolda Aszurka, który w niewyjaśniony sposób zmarł w więzieniu.

Zmarł na serce czy wskutek „urazu twarzy”? Komitet Śledczy ogłasza nową przyczynę śmierci więźnia politycznego WIDEO 18+

jb/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGenesis Neon 750 RGB – flagowe, gamingowe słuchawki producenta, wciąż jednak w rozsądnej cenie
Następny artykułMistrzostwa DG RSZ w strzelaniu