A A+ A++

Obecnie wieżę Eiffla na czas sportowych wydarzeń zdobią olimpijskie pierścienie. Według pierwotnych założeń charakterystyczne koła po zakończeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich miały zostać zdemontowane. Wszystko wskazuje na to, że mer Paryża ma jednak nieco inne plany, które nie podobają się obrońcom dziedzictwa kulturowego.

Zobacz wideo Mindy z “Emily w Paryżu” ma wystąpić na Eurowizji. “Gra o dużą stawkę”

Jak długo koła olimpijskie pozostaną na wieży Eiffla? Władze Paryża mają zaskakujące plany

Stowarzyszenie Potomków Gustave’a Eiffla sprzeciwiło się planom mer Paryża. Anne Hidalgo zamierza bowiem pozostawić koła olimpijskie jako stały element zabytku Francji i uzyskała na to zgodę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Obecny symbol olimpijski zostanie zastąpiony przez nową i trwalszą wersję, która ma zostać wykonana z lżejszych materiałów. Rodzina konstruktora wieży postanowiła interweniować i wydała oświadczenie.

Nie wydaje nam się właściwe, aby na wieży, która stała się symbolem Paryża i całej Francji od czasu jej budowy 135 lat temu, umieszczono na stałe symbol organizacji zewnętrznej, niezależnie od jej prestiżu.

Głos w sprawie zabrał również minister kultury Francji Rachida Dati. Poddaje w wątpliwość, czy pomysł trwałych zmian w wyglądzie symbolu Paryża jest słuszny i zgodny z prawem. – Wieża Eiffla jest chronionym zabytkiem […]. Zgodnie z prawem dotyczącym chronionych budynków ochrona walorów architektonicznych wymaga zezwoleń i badania wpływu innych czynników przed przeprowadzeniem jakichkolwiek większych modyfikacji – oświadczył w ogłoszeniu prasowym.

Wieża Eiffla w Paryżu. Mer Paryża chce zmian w jej wyglądzie po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich

Dla mer Paryża również i w tej kwestii nie ma wątpliwości. Według niej koła olimpijskie staną się stałym elementem najbardziej charakterystycznego obiektu miasta. – Jako burmistrz Paryża, decyzja należy do mnie i mam zgodę MKOl (Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego), więc tak, pozostaną na Wieży Eiffla – powiedziała w miniony weekend dziennikowi “Ouest-France”.

Pierścienie olimpisjkie na tle wieży Eiffla w Paryżu, 14 września 2017 r. Fot. REUTERS / Christian Hartmann

To nie pierwsza wywołująca dyskusję decyzja mer Paryża. Rok temu wzięła się za hulajnogi

Anne Hidalgo, pełniąca funkcję mer Paryża od 2014 roku znana jest ze swoich odważnych i czasami kontrowersyjnych reform. W 2023 roku w mediach głośno było o zakazie, jaki wprowadziła. Chodzi o wynajem elektrycznych hulajnóg, które po referendum, w którym wzięło udział mniej niż 8% uprawnionych do głosowania, zostały wyłączone z użytkowania dla mieszkańców Paryża.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStypendium szkolne dla uczniów. MOPS przypomina też o innych formach wsparcia
Następny artykułDroga powiatowa Dębinie wyremontowana i odebrana