A A+ A++

ERC Space and Robotics Event 2021 kontynuuje utrwaloną już spuściznę cyklu zawodów łazików robotycznych i towarzyszących im wydarzeń popularyzatorskich oraz naukowo-branżowych. Tegoroczna edycja będzie już siódmą okazją do zapoznania się z tą serią – jej główny przebieg będzie realizowany w dniach 10–12 września w Kielcach.

Do startu w tegorocznej odsłonie ERC zgłosiło się 58 drużyn, które wezmą udział w trybie stacjonarnym (on-site), oraz 38 zespołów, które wystartują w trybie hybrydowym (remote). Niezależnie od formuły uczestnictwa, ponownie będzie to okazja do spotkania entuzjastów badań kosmosu i zaawansowanych technologii, a także ekspertów i przedstawicieli europejskiego świata nauki oraz biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

Z każdą kolejną edycją organizatorzy ERC stawiają uczestnikom poprzeczkę coraz wyżej, przy czym kładą także nacisk na wymiar edukacyjny – dlatego tegoroczne wydarzenie będzie składać się z dwóch części: Strefy Zawodów oraz Strefy Inspiracji.

Strefa Zawodów to miejsce, w którym odbywa się tytułowy turniej – European Rover Challenge. Zawody robotyczne wykraczają od pewnego czasu poza podręcznikowe ramy. Pozwalają studentom zaprojektować, zbudować i przetestować działanie autonomicznych łazików, a następnie zmierzyć się z innymi zespołami z całego świata. Zadania przygotowane dla drużyn oparte są na prawdziwych misjach zaplanowanych i wykonanych przez NASA lub Europejską Agencję Kosmiczną, których przedstawiciele są obecni podczas wydarzeń ERC. Wyzwania stawiane uczestnikom odzwierciedlają prawdziwe doświadczenia inżynierskie oraz edukują w rozwiązywaniu złożonych problemów, co może okazać się przydatne w przyszłej karierze inżynieryjnej.

Jako organizatorzy ERC jesteśmy naprawdę dumni, widząc, jak ta społeczność młodych wizjonerów i ich zwolenników z roku na rok staje się coraz większa. W tym roku z powodu dużego zainteresowania uczestnictwem zdecydowaliśmy się nawet na wydłużenie terminu nadsyłania zgłoszeń, dzięki czemu ERC 2021 ma szansę stać się najlepszą dotychczas edycją wydarzenia, na które wszyscy czekamy z niecierpliwością i nieskrywanym podekscytowaniem.

Strefa Inspiracji ma skupić z kolei uwagę wszystkich zainteresowanych na pokazach i prezentacjach naukowo-technicznych – zarówno na miejscu, jak i online. Tej części ERC towarzyszy seria wykładów i debat z udziałem głównych prelegentów pochodzących z międzynarodowych firm z branży kosmicznej i technologicznej.

Wśród gości specjalnych poprzednich edycji ERC byli m.in. Steve’a Jurczyk – wiceszef NASA, Harrison Schmitt – astronauta NASA i uczestnik słynnej misji Apollo 17 czy Tim Peake – brytyjski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebiegł dystans maratonu londyńskiego.

Ubiegłoroczna, szósta edycja ERC 2020 odbyła się we wcześniej niepraktykowanej, hybrydowej formule i była jedynym tego formatu wydarzeniem robotyczno-kosmicznym na świecie, który został zrealizowany po ogłoszeniu stanu pandemii COVID-19. Udział wzięło wówczas 30 zespołów z 14 krajów, a ich zmagania śledziło online ponad 100 tys. osób.

W tym roku część programu ERC ponownie będzie realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane aktywności oraz relacje na żywo z zawodów będą transmitowane na stronie internetowej wydarzenia.

Współorganizatorami ERC 2021 są: Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” SA oraz Politechnika Świętokrzyska. Wydarzenie wspierane jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Źródło: European Rover Challenge


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabytki z Szymbarku, Rożnowic, Nowicy, Bobowej, Biecza, Rozdziela, Bielanki i Binarowej z dotacjami na remonty!
Następny artykułKoniec legendarnej piekarni. Zamiast symbolu Grochowa będzie apartamentowiec