A A+ A++

Już jutro o 19:00 w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, (ul. Kuźnicka 11) w Wieruszowie odbędzie się koncert w ramach 25.edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Kto wystąpi?

Wykonawcy:
Joanna Kreft – skrzypce
Arte Dei Suonatori

Program:
Antonio Vivaldi – Concerto „Madrigalesco” d-moll RV 129
„Cztery pory roku” op. 8: Koncert nr 1 E-dur „Wiosna”, RV 269
Koncert nr 2 g-moll „Lato”, RV 315
Isabella Leonarda – Sonata e-moll op. 16 nr 11
Antonio Vivaldi – Koncert nr 3 F-dur „Jesień”, RV 293
Koncert nr 4 f-moll „Zima”, RV 297

Cyklu „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego właściwie nie trzeba przedstawiać. Ten jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki skradł serca słuchaczy i niezmiennie pojawia się w programach koncertów, także w bardzo różnych aranżacjach. Niedawno dużą popularność zdobyła przeróbka Maxa Richtera, rozsławiając kompozycję Vivaldiego choćby w popularnym serialu „Bridgertonowie”. Dzieło weneckiego mistrza koncertu należy do zbioru „ll Cimento dell’Armonia e dell’Inventione” op. 8, co należałoby przetłumaczyć jako „Spór między harmonią a wyobraźnią”. Prym wiodą tu solowe skrzypce, a towarzyszy im typowa jak na czas początku XVIII wieku orkiestra smyczkowa wraz z basową podstawą jako basso continuo. Każdy z czterech koncertów został poprzedzony anonimowym sonetem (być może autorstwa samego Vivaldiego), w którym odmalowywane są uczucia i skojarzenia z naturą. Zyskują one następnie muzyczne odzwierciedlenie, niejednokrotnie z bardzo atrakcyjnymi efektami onomatopeicznymi. Mamy więc imitację szczekania psa w drugim ogniwie „Wiosny”, burzę w „Lecie” czy szczękanie zębami na początku „Zimy”. Program uzupełnią dwa utwory: Concerto „Madrigalesco”, swoim charakterem doskonale wprowadzając Państwa w charakter wieczoru oraz Sonata e-moll op. 16 nr 11 włoskiej kompozytorki Isabelli Leonardy, której twórczość jest dziś na nowo odkrywana.
Solistką będzie Joanna Kreft, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Royal Academy of Music w Kopenhadze. Obecnie jest asystentką w macierzystej uczelni w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Laureatka nagród i wyróżnień na licznych konkursach, m.in. International Competition for Concert with Hamburger Camerata w 2017 roku oraz XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Regularnie koncertuje z zespołami muzyki dawnej, jak choćby z Arte Dei Suonatori, ansamblem o ponad trzydziestoletniej tradycji, jednym z polskich pionierów wykonywania muzyki zgodnie z regułami historycznymi. Artyści mają na swoim koncie 18 płyt i repertuar liczący ok. 700 kompozycji, głównie barokowych, lecz również romantycznych i współczesnych, niejednokrotnie pisanych specjalnie z myślą o nich.
Muzyka baroku doskonale brzmi w kościołach tamtej epoki. Jednak także modernistyczne wnętrze Kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieruszowie będzie stanowiło atrakcyjne tło dla (ponadczasowej w końcu) kompozycji Vivaldiego. Świątynia została wzniesiona w latach 30. ubiegłego wieku w stylu klasycystycznym. Warto odwiedzić przy okazji położony nieopodal, w lewobrzeżnej części miasta − Podzamczu − drewniany kościół pw. Św. Rocha, pochodzący z 1746 roku. – czytamy na stronie Filharmonii Łódzkiej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJuż tak nie wygląda. Zmieniła się nie do poznania
Następny artykułNajbogatsi ludzie na wakacjach. Ich jachty są warte setki milionów dolarów