Na przełomie roku ukazała się Antologia ogólnopolskiej grupy poetyckiej Bar Sedno. Tomik poezji wydany przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne z inicjatywy szubinianina Marcina Pełki, zawierający blisko 100 tekstów autorów z całej Polski. Wydawnictwo dostępne jest w szubińskiej bibliotece. Autorzy współtworzą na portalu społecznościowym grupę Bar Sedno, do której w każdej chwili można dołączyć.
Wśród osób publikujących w tomiku znajdują się poeci z całej Polski, w różnym wieku, reprezentanci rozmaitych profesji. Są tam osoby mniej lub bardziej związane z Szubinem i jego życiem kulturalnym, jak chociażby uczestnicy spotkań filozoficznych w ramach Socrates Cafe w Szubińskiej Bibliotece, jak również nauczyciele, muzycy, dziennikarze, reporterzy, wydawcy, wykładowcy: Grzegorz Butkiewicz, Anna Dwojnych, Olek Gałązka, Grzegorz Giedrys, Magdalena Goik, Marcin Komorek, Rafał Kowalczyk, Szymon Stanisław Maciejewski, Janusz Milanowski, Błażej Monkiewicz, Michał Nowak, Katarzyna Olszewska, Marcin Pełka, Marcin Podlaski, Mirosław Rzeszowski, Adrian Stelmaszyk, Magdalena Maria Wichłacz, Zdzisław Wichłacz, Piotr Wróblewski. Autorem ilustracji do tomiku jest białostocki artysta Radosław Macijewicz.
– Przed kilku laty grupa osób, którym przesyłałem moje nowe wiersze, rozrosła się do tego stopnia, że zmuszony byłem powołać na Facebooku grupę Bar Sedno. Grupa zaczęła się jednak bardzo szybko rozrastać, ewoluowała w naturalny sposób z mojej własnej przestrzeni poetyckiej w przestrzeń poetycką nas wszystkich. Najpierw byli tylko moi znajomi, potem znajomi znajomych, a z czasem – całe mnóstwo ludzi z całej Polski, których osobiście nigdy nie spotkałem. Bar stał się miejscem, gdzie każde z nas prezentuje nowe teksty, nad którymi później wspólnie dyskutowaliśmy, wymienialiśmy się punktami widzenia, klepaliśmy się po plecach, a nawet toczyliśmy knajpiarskie swary. Sobie samemu zostawiałem rolę – cytując klasyka – ultimus inter pares. Chciałem już tylko dbać o dobry nastrój, motywować, zachęcać, łagodzić nieporozumienia i podtrzymywać dyskusje. Po niespełna sześciu latach jest nas prawie dwustu, w tym wielu takich, którzy nigdy nie publikowali i pisali jedynie do szuflady. Wydawało mi się czymś wręcz oczywistym, że należy pójść za ciosem i wydać wspólny tomik. Na ten krok odważyło się dziewiętnaścioro osób, które dały po pięć, sześć, siedem wierszy. Poukładaliśmy je w taki sposób, aby ze sobą korespondowały, aby płynnie przechodzić od tematu do tematu, ukazać polemiki, jakie między nami zachodzą. Tomik zostały wydany w formie non-profit. Założyliśmy zrzutkę internetową, uzbieraliśmy pieniądze na wydanie trzystu egzemplarzy, które rozdaliśmy między sobą, między naszych przyjaciół i donatorów, a także porozsyłaliśmy po najważniejszych bibliotekach w Polsce i za granicą – mówi Marcin Pełka.
Ogromną rolę w całym przedsięwzięciu odegrał Dyrektor RBP w Szubinie Mirosław Rzeszowski, który pomógł ze składem i wydał tomik pod szyldem Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego jest prezesem.
Sam również przekazał swoje wiersze, przez co jest kolejnym szubinianinem, w tym ogólnopolskim wydawnictwie.
Niechciane
Wychodzą po kryjomu,
bez mojej zgody włóczą się po manowcach snów.
Znają moją słabość do tych stanów,
gdy rzucam się z głową w puch,
zanurzam w falach pościeli, by odpłynąć, byle dalej.
Ale kto im pozwolił być tak daleko
ode mnie?
Czy nie straciły już prawa powrotu?
Podejrzewam.
Wyrzucony na brzeg jawy bez głębszego sensu,
chwytam się resztek obrazów.
Głowa wraca do siebie i ciało niechętnie.
Lękam się, jak bardzo mnie poznały
niechciane.
Znosić je muszę codziennie.
Tomik poezji można wypożyczyć w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Wszyscy jego Czytelnicy i osoby zainteresowane są również zaproszone do dołączenia do grupy Bar Sedno prowadzonej na Facebooku. Zgodnie z brzmieniem hasła grupy: Znajdź Bar Sedno. Wszyscy tam na Ciebie czekamy.
– Wydanie niniejszego woluminu było bardzo ciężkim wyzwaniem, jednak jego efekt przyniósł nam wszystkim tyle satysfakcji, że ten nasz pierwszy raz z pewnością nie będzie ostatnim – podsumowuje Marcin Pełka.
Ewa Hałas
Aktualizacja: 27/03/2024 14:54
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS