A A+ A++

Dziś – z okazji rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – politycy i samorządowcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Sokółce.


Wieniec złożyli: poseł Mieczysław Baszko, członek Zarządu Województwa Wiesława Burnos, wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska i prezes LGD Szlak Tatarski oraz sokólski radny Piotr Bujwicki.

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się dziś po południu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce.

Jaka była historia sokólskiego Pomnika Wolności, który dziś znajduje się na skwerze przy Urzędu Skarbowego?

Jego projekt został opracowany w 1926 roku. Monument stanął rok później tuż przy krawędzi ówczesnego parku. Miał kształt wysokiego ostrosłupa, składającego się z 10 kamiennych elementów, ustawionych na postumencie z czterema kamiennymi kulami. Najniższy element miał wykute wypukłe napisy: „BOHATEROM POLEGŁYM ZA NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY W ROKU 1918 I W OBRONIE JEJ GRANIC W ROKU 1920. DZIECIOM POLSKIEJ ZIEMI POLEGŁYM W JEJ OBRONIE W 1920 R. WDZIĘCZNE MIASTO SOKÓŁKA 1927 R”.

Wykonawcą był Kazimierz Hryckiewicz, brat Nikodema, posła i działacza społecznego Ziemi Sokólskiej.

We wrześniu 1939 roku Sokółka znalazła się pod okupacją sowiecką. Pomnik w parku został rozebrany. Zdjęto kamienny ostrosłup, a na postumencie ustawiono posąg Lenina. Po wkroczeniu Niemców do Sokółki w czerwcu 1941 r. polecono Żydom zniszczyć pomnik Lenina i rozebrano postument. Po pomniku pozostała jedynie betonowa płyta. Gruz ze zniszczonej figury Lenina został wrzucony na łąkę, gdzie dziś biegnie ulica Ogrodowa.

W 1965 r. postanowiono zapomniane elementy pomnika odrestaurować. Monument ustawiono na skwerze pomiędzy ulicami Białostocką i 1 Maja. Na pomniku umieszczono nową, dużą tablicę z napisem: „POMORDOWANYM MIESZKAŃCOM ZIEMI SOKÓLSKIEJ W OKRESIE OKUPACJI HITLEROWSKIEJ ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ. CZEŚĆ I CHWAŁA. W DOWÓD PAMIĘCI SPOŁECZEŃSTWO POWIATU SOKÓLSKIEGO. SOKÓŁKA 1965 R.”

W 2007 roku robotnicy usuwający awarię przyłącza wodociągowego przy sokólskim Urzędzie Miejskim natrafili na głębokości około metra na duży prostokątny kamienny głaz. Po jego wydobyciu okazało się, że jest to brakujący, dziesiąty, element pomnika z napisami fundacyjnymi. Głaz z napisami został poddany renowacji i wmontowany w pomnik na swoje pierwotne miejsce. Tablica pamiątkowa z 1930 r. wróciła na eksponowane miejsce, a tablica z 1965 r. została przesunięta na stronę boczną.

W lipcu 1944 r. na betonowej płycie w parku, będącej pozostałością po Pomniku Wolności, często koncertowała orkiestra strażacka. W 1979 r. umieszczono na niej głaz kamienny dla uczczenia 300-lecia osadzenia Tatarów we wsiach Bohoniki, Drahle i Malawicze.

opr. (pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Lechowicz: państwo ma prawo bronić obywateli za pomocą środków zbrojnych
Następny artykułNieodpowiedzialne zachowanie mieszkańców Sosnowca. Zabrali na kajak trójkę dzieci. Wszyscy znaleźli się w wodzie