A A+ A++

Zbliżające się pierwsze dni listopada to dla wielu czas refleksji i zadumy nad przemijaniem oraz wspominania osób, które już od nas odeszły. W ten nostalgiczny klimat wpisało się puławskie Muzeum Czartoryskich, dzięki któremu miłośnicy sztuki mogą podziwiać wieńce pogrzebowe z krypty książąt Czartoryskich w Sieniawie.

Dominika Rodzoch-Młodkowska – Muzeum Czartoryskich w Puławach

Jak mówi Dominika Rodzoch-Młodkowska z Muzeum Czartoryskich, zabytkowe wieńce pogrzebowe przyjechały wraz z trumnami rodziny Czartoryskich z emigracji do Sieniawy, właśnie przy tamtejszym kościele znajduje się krypta rodzinna rodu Czartoryskich, gdzie umieszczone są trumny tej rodziny i właśnie tam przyjechały wieńce w latach 60. XIX wieku. Jak dodaje, są to bardzo unikatowe wieńce, wykonane w większości z koralików, które nanizane na specjalne druciki tworzą wzory kwiatowe, które także nie są przypadkowe. Każdy użyty kwiat, roślina czy kolor mają w tych kompozycjach swoje symboliczne znaczenie. W Muzeum Czartoryskich można obejrzeć wieńce owalne, w kształcie koła czy w formie krzyża. Dominika Rodzoch-Młodkowska dodaje, że w kontekście zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych warto zajrzeć do Muzeum Czartoryskich, by obejrzeć te unikatowe wieńce i zobaczyć, w jaki sposób upamiętniano bliskich zmarłych wiele lat temu.

Przypomnijmy, że kolekcja 29 wieńców stanowi własność Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i została ona wypożyczona dzięki uprzejmości Muzeum w Jarosławiu.

Autorzy: M. Strzelecka, A. Koter

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolekcja wieńców pogrzebowych w Muzeum Czartoryskich |#LPU24.pl
Następny artykułKonkurs ofert na prowadzenie Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Punktu Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego wraz z Nieodpłatną Mediacją w 2024 r.