A A+ A++

Rybnik znalazł się w gronie 37 polskich miast, wybranych w programie “Plan działań dla miast. Modelowa lokalność”, organizowanym przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Laureaci to modelowe polskie miasta, których działania, zarówno te już zrealizowane, jak i te planowane, odpowiadają na cele zrównoważonego rozwoju stawiane przez Agendę 2030 wokół 5 obszarów: ludzie, dobrobyt, pokój, partnerstwo.

Modelowy Rybnik

Rybnik został dostrzeżony dzięki realizacji Celu 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.

Niedawno Rybnik wyszedł z inicjatywą kaucjowania opakowań wielorazowych w niedobczyckim Bistro z Ikrą z myślą o ograniczeniu odpadów. 

Zamiast tworzyć bioodpady lub wykorzystywać materiały jednorazowego użytku, takie jak folia aluminiowa, styropianowe pudełka czy plastikowe torby na resztki jedzenia, w ofercie posiłków na wynos jest możliwość skorzystania z solidnego pudełka wielokrotnego użytku ze zwrotną kaucją. 

– Do wyróżnienia naszego miasta przyczynił się projekt StratKIT, w ramach którego podjęto działania zmierzające do ograniczenia marnotrawstwa żywności i podniesienia jakości posiłków publicznych, a także zainicjowano kaucjonowane opakowania na posiłki na wynos. Jurorzy docenili również wielorazowy kubek miejski – mówi Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT ze strony Urzędu Miasta Rybnika.

Rybnik otrzyma 50-godzinne wsparcie doradcze na kontynuację działań w obszarze zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Z udziałem miast biorących udział w programie powstanie dokument pn. „Plan Działań Dla Miast”, będący drogowskazem dla innych ośrodków w Polsce i na świecie, pomocnym w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Prezentacja modelowych miast nastąpi podczas przyszłorocznej 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), odbywającego się w Katowicach i sygnowanego przez UN-HABITAT.

Program Plan Działań Dla Miast zainicjowany został w październiku 2021 roku jako inicjatywa promująca miasta, poszukujących w modelowy sposób odpowiedzi na lokalne wyzwania zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju określonymi w Agendzie 2030. Kryterium kwalifikacji do programu stanowiły dotychczasowe osiągnięcia miast na podstawie zgłoszonego projektu wpisującego się w wybrany cel zrównoważonego rozwoju. Ideą programu jest zaangażowanie najlepszych samorządów w Polsce do wspólnego opracowania ,,Planu Działań Dla Miast’’, dokumentu stanowiącego integralną część przedsięwzięć związanych 11. sesją Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum), a także objęcie ich wsparciem eksperckim przy realizacji zgłoszonego projektu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontynuacja „Seksu w wielkim mieście” już na HBO GO. Zobaczcie, jak zmieniły się aktorki
Następny artykułArmia Ukraińska otrzymała 44 nowe transportery opancerzone Kozak-2M1