Sporo się działo podczas ferii zimowych w gminie Wielopole Skrzyńskie. Każdego dnia młode pokolenie mieszkańców gminy miało co robić w placówkach kulturalnych i oświatowych.
W domu kultury w Wielopolu Skrzyńskim dzieci świetnie bawiły się na zajęciach ruchowych „Wyginam śmiało ciało” pod okiem instruktorki Marioli Świętoń.
Piotr Larysz, dyplomowany i certyfikowany muzykoterapeuta, a jednocześnie dyrygent Męskiego Chóru Rolników i Chóru Dziecięcego w Wielopolu, poprowadził feryjne spotkanie z dźwiękiem. Instrumenty takie jak gitara, dzwonki, misy czy bum bum rurki przeniosły dzieci do relaksującej krainy dźwięku.
W Kantorówce dzieci przygotowały się do Dnia Babci i Dziadka, robiąc dla nich laurki. Zajęcia te odbyły się we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim, które zapewniły materiały i maszynki do wycinania, a także instruktorkę Magdalenę Brzozowską.
W inny dzień WTZ gościły dzieci w swoich murach, gdzie uczestnicy ferii pooddychali czystym powietrzem w warsztacie inspiracji, a następnie brali udział w wielu ćwiczeniach ruchowych, relaksacyjnych i oddechowych prowadzonych przez fizjoterapeutkę. Po ćwiczeniach dzieci wzięły udział w zajęciach muzycznych, w trakcie których furorę zrobiły bum bum rurki i dzwonki. Na zakończenie wszyscy otrzymali mały upominek od WTZ. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku na wzmocnienie zmęczonych po ćwiczeniach mięśni.
Podczas zajęć „Zimowe wycinanki”, które odbyły się w Kantorówce dzieciaki, pod okiem Marioli Świętoń, robiły papierowe śnieżynki. Spod ich rąk wyszły fantazyjne kształty, które zawieszone na sznurku utworzyły przepiękną girlandę.
Również w Kantorówce zorganizowane zostały warsztaty rękodzielnicze „Makramowe listki”. Prowadziła je Bernadeta Pieczonka, terapeutka zajęciowa z WTZ. To pod jej okiem dzieci nauczyły się tworzyć makramowe sploty. Szybko ,,załapały”, jak przeplatać sznurek. Powstały piękne, oryginalne i pełne kolorów liście wyplatane sznurkiem.
W Kantorówce odbyło się także „Spotkanie z malarstwem Kantora”. Poświęcone było nurtowi w sztuce abstrakcyjnej, który Kantor, po francuskich wojażach, przeszczepił na grunt polski. Chodzi o informel czyli sztukę bezkształtną. To nieformalna odmiana abstrakcji, w której główną rolę pełnią spontaniczne, żywiołowe, bezkształtne układy kompozycyjne. To rodzaj sztuki, w której można się „wyżyć” i wypowiedzieć, kiedy słowa nie są w stanie wiernie oddać tego, co chce się przekazać. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami techniki informelu, dowiedzieli się czym charakteryzuje się dekalkomania, kulaż (nie: kolaż!) oraz znaleźli odpowiedź na nurtujące wielu pytanie: czy kubizm to abstrakcja?
W Szkole Podstawowej w Brzezinach-Berdechowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Zanim sympatyczny miś pojawił się w szkole, dzieci malowały jego przyjaciół, brykały z Tygryskiem, pomogły Królikowi posegregować nasiona, układały puzzle i wspólnie z opiekunami wykonały kwiaty i laurki. Wysłuchały też opowiadania o zimowych przygodach Puchatka, które przeczytała im kierownik Bibliotek Wiesława Śledziona.
W bibliotece w Wielopolu dzieci wykonywały maski i stroje na bal karnawałowy, wykazując się przy tym wielką pomysłowością. W drugi dzień zajęcia podzielono na dwa bloki: literacki i sportowy. Dzieci w dwóch drużynach odgadywały tytuły wierszy, przysłowia, ćwiczyli pamięć, a także wykonywali zadania sportowe.
Z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się spotkanie edukacyjne „Ferie z historią”. Do Kantorówki przyjechał wtedy Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i wygłosił prelekcję o przyczynach, przebiegu i skutkach styczniowej insurekcji, a także o udziale mieszkańców ówczesnego powiatu ropczyckiego w powstaniu. Dzieci usłyszały historie powstańców z naszego powiatu: dwóch braci Skałubów z Ropczyc, pododdziale konnym sformowanym przez Władysława Jabłonowskiego z Olchowej, jak i o Janie Lachmanie i Medardzie Szajnie z Brzezin.
W domu kultury w Wielopolu Skrzyńskim zorganizowano zajęcia z dekorowania farbami figurek gipsowych i tworzenia z nich magnesów na lodówkę.
Podczas ferii była także okazja do spotkania dzieci ze strażakami wielopolskiej jednostki OSP. Podczas wiyzty w remizie dzieciaki wchodziły do wnętrza wozu strażackiego i oglądały sprzęt strażacki, przymierzały strój roboczy, zakładały, a także zobaczyły, jak dużą „apteczką pierwszej pomocy” posługują się druhowie OSP. Nie zabrakło prezentacji sposobu zabezpieczenia i transportu poszkodowanego w wypadku, odliczania w jakim czasie od wezwania strażak musi być gotowym do pracy oraz sygnału alarmowego.
Nie wszystkie zajęcia odbywały się na miejscu. W harmonogramie znalazło się miejsce na wycieczkę do kina Jedność w Sędziszowie Małopolskim. Dwa busy zawiozły tam dzieci na film animowany „Gwiazdka Klary Muu”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS