Wczoraj (29.11), w Filharmonii Opolskiej odbyła się uroczysta gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”. Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Opolskiego, a nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Opolska Niezapominajka – dla najlepszych organizacji pozarządowych, Przedsiębiorca Społeczny – dla podmiotów ekonomii społecznej oraz Społecznik Roku Województwa Opolskiego – dla najbardziej aktywnych wolontariuszy i aktywistów społecznych. W tej ostatniej kategorii wyróżnienie otrzymał Mieczysław Kania z Mąkoszyc.
O wolontariuszy nie trzeba walczyć, należy o nich dbać. Wiedzą o tym władze samorządu wojewódzkiego. Społecznicy cyklicznie są nagradzani za swoją działalność w danym roku kalendarzowym.
- „Cieszę się, że wybierać laureatów jest coraz trudniej, bo to znaczy, że siła organizacji pozarządowych i ich działania są coraz większe. W województwie opolskim nie brakuje nominowanych społeczników i wolontariuszy. Coraz więcej organizacji społecznych działa w różnorodnych obszarach, świetnie potrafią pozyskiwać fundusze na swoją działalność i chętnie współpracują z innymi instytucjami. Są dla nas wszystkich naturalnymi autorytetami” – mówiła Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim.
„Opolska Niezapominajka 2021” powędrowała do Stowarzyszenia na rzecz promocji talentów „Akces”. Nagrodę specjalną redakcji “Monitora Trzeciego Sektora” i tytuł „Przedsiębiorca Społeczny 2021 Roku” otrzymała Spółdzielnia Socjalna „Parasol” z Nysy. Społecznikiem Roku Województwa Opolskiego za 2021 rok został Marcin Grabuńczyk.
Wyróżnienie w tej ostatniej kategorii przyznano Mieczysławowi Kani z Mąkoszyc, który od 50 lat jest czynnym działaczem i członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach. Pan Mieczysław jest także głównym wykonawcą remontu zabytkowego, ponad 100-letniego strażackiego wozu konnego.
- „Życie w naszej wiosce kręci się wokół straży pożarnej. Każdy stara się jakoś pomagać. Cały czas jestem aktywnym strażakiem. Zabytkowy wóz strażacki, to cała nasza historia. Pochodzi on z Tarnowca. Przez wiele lat niszczał. Postanowiliśmy go odnowić. Dziś pompuje, pracuje i jest jak nowy, tak jak kiedyś. Dziś jest własnością Mąkoszyc” – mówi pan Mieczysław Kania, lokalny działacz społeczny.
- „W naszym województwie społeczników mamy bardzo dużo. Myślę, że nie trzeba o nich walczyć, ale trzeba o nich dbać. Takie osoby nie myślą tylko o sobie, ale przede wszystkim o innych. Trzeba ich wspierać, trzeba im pomagać, bo dzięki nim wszyscy jesteśmy lepszymi ludźmi” – podsumowuje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek Opolszczyzny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS