A A+ A++

W tym roku ruszy program pilotażowy w gabinetach lekarskich, który pozwoli za pomocą systemu do wystawiania e-recept monitorować leki przyjmowane przez pacjenta, tak aby nie wchodziły one w interakcję i nie pogarszały jego stanu zdrowia.

Rząd pracuje na tym aby zwalczyć zjawisko polipragmazji lekowej. Czyli zjawiska polegającego na tym, że pacjent przyjmuje tyle leków jednocześnie, że aż wchodzą one ze sobą w interakcje i tylko pogarszają stan zdrowia. 

Wszystko będzie możliwe dzięki elektronicznemu systemowi do wystawiania e-recept 2.0., który gabinetom lekarskim udostępnia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na pierwszy ogień pójdą jednak tyko pacjenci z astmą. Będzie to wprowadzone na początek jako program pilotażowy.

Problemy u astmatyków

-Trzeba przeprowadzić pilotaż na początku i jeśli w przypadku astmatyków sprawdzi się on, to zasada będzie rozciągnięta na inne choroby. Pilotaż zaś będzie polegał na tym, że lekarz rodzinny przepisując astmatykowi leki, będzie informowany za pomocą specjalnych komunikatów jakie farmaceutyki przyjmuje już jego podopieczny- wskazuje Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekspert ds. ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego i członek Rady NFZ. Zapytana o to dlaczego akurat astmatycy będą jako pierwsi objęci pilotażem wskazuje, że ci chorzy przyjmują nadmierną ilość substancji, sterydów a to powoduje zaostrzenie stanu choroby i hospitalizację co w przypadku astmy nie powinno się już zdarzać. 

Projekt pilotażowy zostanie sfinansowany z unijnych pieniędzy i ruszy prawdopodobnie w IV kwartale 2022 r. Niemniej jednak, w bardziej zinformatyzowanych gabinetach lekarskich programy komputerowe już dziś pozwalają wychwytywać interakcję między lekami jakie przyjmuje pacjent

Lekarze już mogą sprawdzać

-U mnie taki system działa. Niwelowanie polipragmazji jest oszczędnością czasu. Problem pojawia się gdy pacjent idzie do specjalisty, do szpitala. Tam przepisywane mu są kolejne leki, które wchodzą w interakcje z tymi już przyjmowanymi. Tego nie rozwiąże nam system centralny z platformy P1  dostarczany przez Ministerstwo Zdrowia dopóki wglądu do niego nie dostaną inne placówki medyczne- wskazuje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny z Białegostoku i członek Porozumienia Zielonogórskiego. Wskazuje, że zjawisko polipragmazji dotyka też często pacjentów kardiologicznych, którzy idą do kardiologa i dostają farmaceutyki z tej samej grupy (ale z inną nazwą) jak te przepisane przez lekarza rodzinnego.

Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia wskazując, że nawet już dziś medycy mogą sprawdzać leki

-Obecnie lekarze, którym pacjenci nadali dostęp do swojej dokumentacji medycznej mają również dostęp do dokumentów realizacji recept (DRR). W DRR zawarte są informacje o tym czy pacjent wykupił receptę oraz jaki faktycznie produkt leczniczy został wydany (uwzględniając zasady zmiany produktów leczniczych przez farmaceutę). Dostęp do tych danych daje możliwość analizy interakcji i jeżeli lekarz uzna to za zasadne, zmianę przepisanych leków- mówi Jarosław Rybarczyk, z biura prasowego MZ. Dodaje, że łącząc dane z DRR z bazą interakcji systemy usługodawców mogą wspierać lekarza lub pielęgniarkę w podejmowaniu decyzji, jednak ostatecznie to pracownik medyczny, bazując na swojej wiedzy merytorycznej i oczekiwanych efektach terapeutycznych, podejmie decyzję o przepisywanych lekach.

Nadkonsumpcja leków

Szacuje się, że około 32,1 proc. Europejczyków w wieku powyżej 65 lat, w swoim codziennym schemacie leczenia przyjmuje 5 lub więcej leków. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, iż w Polsce ten problem dotyczy zbliżonego odsetka pacjentów. Choć są także inne dane, które wskazują, że nawet ponad 50 proc. pacjentów w podeszłym wieku stosuje więcej niż 5 leków jednocześnie a co dziesiąty chory, co najmniej 10 preparatów. Lekarze wskazują jednak, że są i tacy chorzy, którzy przyjmują kilkanaście tabletek dziennie. 

Zjawisku polipragmazji ma też przeciwdziałać przegląd lekowy, jaki mogą wykonywać farmaceuci od kwietnia. Jego pilotaż rozpoczął się w 75 aptekach na terenie całej Polski. W jego ramach aptekarze przez kilka miesięcy będą oferować usługę wybranej grupie pacjentów z polipragmazją.

Przeglądy farmaceutów

W ramach pilotażu przewidziane są 3 kontakty farmaceuty z pacjentem, których efektem ma być opracowanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej oraz planu rozwiązania wszystkich wykrytych rzeczywistych lub potencjalnych problemów związanych ze stosowaniem leków. Pacjent, podczas konsultacji farmaceutycznej, otrzyma również informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Wielolekowość gubi dziś pacjentów i lekarzy. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPerły Myślenic. Rynek 1981 rok – pożar PSS „Społem”
Następny artykułKatowice mają tzw. standardy kształtowania zieleni. Dlaczego taki dokument jest potrzebny miastu?