W tym roku przypada 770 rocznica lokacji Poznania. Skąd pochodzili ludzie, którzy tworzyli miasto? O tym, że była to nie tylko lokalna ludność, ale także przybysze z bliższych i dalekich stron opowiada wystawa Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań dostępna od niedawna w poznańskiej Galerii ŚLUZA
Jak z pomocą niemieckich osadników Piastowie wznieśli średniowieczny Poznań? Jakie towary poznańskim kupcom dostarczali Ormianie i Szkoci? Które budowle Poznania to dzieła włoskich architektów? Skąd czerpały wzorce poznańskie szkoły? A także co mają protestanci do teatru, a Bambrzy do kawy?
Przez 770 lat, które upłynęły od lokacji miasta, Poznań stawał się domem dla wielu ludzi. Obok ludności rodzimej jego mieszkańcami od zawsze byli także przybysze z bliższych i dalekich stron. Spotkania jednych i drugich sprawiały, że miasto rozwijało się i tętniło życiem. Wielokulturowe ujęcie tematu wystawy to nie tylko przypomnienie barwnych dziejów społeczności dawnego Poznania, ale także wartość szczególnie istotna w czasach dotkniętych doświadczeniem migracji.
Wystawa jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją zwiedzać z przewodnikiem audio do pobrania na smartfony.
Dla młodszych odbiorców przygotowano nośniki interaktywne – dzięki nim sprawdzicie m. in. jakie tajemnice kryje fasada poznańskiego ratusza, a także: ile razy średniowieczny Poznań zmieściłby się w granicach współczesnego miasta. Zapraszamy!
Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań
GALERIA ŚLUZA, Poznań, ul. Dziekańska 2
Wystawa czynna: 1.07-26.11.2023
Wstęp wolny
Szczegóły i program wydarzeń:
www.galeriasluza.pl/sila-spotkania
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS