A A+ A++
Wielkopolski Urząd Wojewódzki przygotowuje się do kolejnej fazy Narodowego Programu Szczepień, czyli uruchomienia w gminach punktów szczepień.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Dworczyka 12 stycznia zaczął się kolejny etap przygotowań do szczepień – a koordynować te prace w całej Polsce mają właśnie urzędy wojewódzkie.
“Od rana trwa maraton wideokonferencji z wielkopolskimi samorządami w sprawie szczepień seniorów oraz pensjonariuszy i kadr domów opieki przeciwko koronawirusowi” – poinformował dziś wicewojewoda Maciej Bieniek. – “15 stycznia rusza rejestracja dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat”.

Zanim jednak ruszy rejestracja, gminy muszą przygotować punkty szczepień, a także transport do nich dla tych osób, które samodzielnie, czy to z powodów zdrowotnych, czy też braku środków komunikacji, nie będą w stanie samodzielnie dotrzeć na szczepienia.

Gminy otrzymają na ten transport dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów. Tę akcję także będą nadzorowały urzędy wojewódzkie.

Proces rejestracji na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna, jak zapewnia rząd. Osobom znajdującym się w danym etapie szczepień i posiadającym numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli ktoś nie ma numeru PESEL lub nie mógł poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania – kolejne wystawi mu indywidualnie lekarz.

Zapisać się na szczepienie można za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), a także online przez Internetowe Konto Pacjenta. Zarejestrować się można także za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub osobiście w punkcie szczepień.

Podczas zapisu zgłaszający się zostanie poproszony o dane osobowe, więc powinien mieć przy sobie na przykład dowód osobisty. Po dokonaniu rezerwacji wizyty zgłaszający otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia – i to od razu na obie wizyty. O terminie tej drugiej wizyty także przypomni SMS.

Jako pierwsi – w grupie pierwszej – zostaną zaszczepieni pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie i nauczyciele.

W grupie drugiej znajdują się osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W grupie trzeciej są przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Te grupę stanowią także pozostali dorośli Polacy.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd piątku do Anglii tylko z testem na obecność koronawirusa
Następny artykułE.Leclerc Moya Radomka w piątek pozna pucharowego rywala