Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, poinformowała w specjalnym oświadczeniu o oszczędnościach, jakie zamierzają wprowadzić władze miasta z powodu podwyżek cen. W mieście będzie ciemniej i chłodniej.
Prezydent w oświadczeniu przypomniała mieszkańcom o podwyżkach cen ropy, gazu i węgla sięgających kilkuset procent oraz szalejącej inflacji. Wszystko to razem składa się, jak powiedziała, „na bardzo trudne i niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w którym zmuszeni jesteśmy funkcjonować”.
„Dla przykładu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji płacił rocznie 784 tysięcy zł, natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 milionów zł” – mówiła [rezydent Klimek. – „Dlatego w obliczu ogromnego – światowego kryzysu energetycznego konieczne jest zawieszenie opłat za emisję CO2 – w unijnym systemie ETS, przynajmniej do czasu ustabilizowania się sytuacji na światowym rynku paliw. Z tych względów, jak już Państwo wiecie, zwróciłam się z wnioskiem do Komisji Europejskiej i naszych europarlamentarzystów o czasowe zawieszenie opłaty za emisję CO2. To niewątpliwie pozwoliłoby złagodzić skutki ogromnego kryzysu, którego konsekwencje odczuwać będziemy już podczas najbliższej zimy. Wprawdzie zatwierdzone przez URE podwyżki cen ciepła w Ostrowie, wynoszące średnio 120 proc. i tak nie są najwyższymi, gdyż nie sięgają 250, 300 czy niemal 400 proc., jak dzieje się to w innych polskich miastach, takich jak Szczecin, Tarnów czy podwarszawskie Piaseczno – to i tak należy uznać je za bardzo wysokie”.
Niezależnie od tego, jakiej odpowiedzi udzielą władze UE samorządowi Ostrowa Wielkopolskiego, urząd miasta i tak przygotował plan działań zaradczych wobec tych wyzwań i problemów. Przede wszystkim miasto udzieli poręczenia dla Ostrowskiemu Zakładowi Ciepłowniczemu S.A. w wysokości 10 mln 838 tys. zł głównie na zakup węgla i pozostałych paliw, takich jak gaz czy biomasa. Stosowny projekt zostanie dzisiaj przekazany radnym do zaopiniowania.
„O 70 proc. ograniczyliśmy również moc oświetlenia ulicznego i drogowego” – poinformowała prezydent. – „Ponadto złożyliśmy wniosek do Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska o przeanalizowanie ograniczenia oświetlenia budynków użyteczności publicznej oraz dalszej redukcji oświetlenia ulicznego i drogowego w mieście. Zapewniam jednocześnie, że nie zamierzamy całkowicie wyłączyć oświetlenia w mieście. W naszej ocenie wpływałoby to na obniżenie bezpieczeństwa, na co nie chcemy pozwolić”.
Przygotowane przez OZC taryfy na kolejny sezon grzewczy przewidują obniżenie temperatury w nocy o kilka stopni w takich obiektach, jak szkoły, przedszkola, żłobki, urzędy i mieszkania prywatne podłączone do sieci OZC.
„Ten zabieg w żaden sposób nie spowoduje odczuwalnych zmian w komforcie życia mieszkańców, za to pozwoli ograniczyć koszty wytwarzanego ciepła, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta” – wyjaśniła prezydent. – „Dokonaliśmy również audytu zamówionych mocy na energię elektryczną w budynkach użyteczności publicznej. Takie audyty przeprowadziliśmy już w placówkach oświatowych i zmiana taryf w tym zakresie pozwoli na kolejne oszczędności. Przed nami kolejne audyty w tym obszarze”.
Miasto ma nadzieję na oszczędności także dzięki reorganizacji miejskiego sektora komunalnego. prezydent zaproponowała tu likwidację spółki Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. i przejęcie nadzoru właścicielskiego bezpośrednio przez miasto, a także połączenie spółek CRK Zieleń i Rekreacja oraz Targowiska Miejskie w jedną spółkę.
„Trudne czasy i wyzwania, przed którymi stoimy wymagają tak trudnych, odważnych i odpowiedzialnych decyzji” – podsumowała prezydent Klimek. – „Biorę za te decyzje pełną odpowiedzialność”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS