Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii za naruszanie zapisów dotyczących swobodnego przepływu osób. Londyn dostał cztery miesiące na naprawienie wszelkich niedociągnięć, a jeśli zignoruje zalecenia Wspólnoty, to pomimo formalnego jej opuszczenia z dniem 31 stycznia tego roku, może jeszcze zostać pociągnięty do odpowiedzialności przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wielka Brytania, pomimo formalnego opuszczenia Unii Europejskiej 31 stycznia tego roku, wciąż podlega prawom wspólnotowym. I to właśnie z tego względu Bruksela wszczęła postępowanie przeciwko rządowi w Londynie za nieprzestrzeganie unijnych zasad dotyczących swobodnego przepływu osób. Według Komisji Europejskiej przepisy krajowe w UK nieuczciwie ograniczają prawa obywateli UE wynikające z unijnych regulacji dotyczących swobodnego przepływu osób i mogą negatywnie wpłynąć na prawa imigrantów po zakończeniu okresu przejściowego. Komisja stwierdziła złamanie przez Londyn zapisów dyrektywy o swobodnym przepływie osób oraz trzech artykułów z traktatów UE, i w związku z tym zaleciła rządowi Borisa Johnsona usunięcie naruszeń w ciągu 4 miesięcy.
„Prawo UE dotyczące swobodnego przepływu osób nadal ma zastosowanie w stosunku do i na terenie Zjednoczonego Królestwa, tak jakby nadal, w trakcie okresu przejściowego, państwo to było członkiem UE. Ponadto prawa obywateli UE zamieszkałych w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu okresu przejściowego, oparte zostaną, zgodnie z postanowieniami Withdrawal Agreement, na prawach, które przysługują im w Zjednoczonym Królestwie obecnie i które bazują na przepisach UE. Niedociągnięcia ze strony UK w zakresie wdrażania i transpozycji unijnego prawa dotyczącego swobodnego przepływu osób stanowią też zatem zagrożenie dla realizacji praw obywateli UE wynikających z Umowy wyjścia po zakończeniu okresu przejściowego” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Źródło: PolishExpress.co.uk
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS