rozwiń ›
Zmiany dla kierowców przyjęte. Oto nowe obowiązki i kary
Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Obecnie każdego roku ginie na nich ponad 20 tys. osób. Unia zakłada zmniejszenie tej liczby o 50 proc. do 2030 roku, a następnie osiągnięcie niemal zerowej śmiertelności do 2050 roku. Czego mają spodziewać się kierowcy?
Nowe rozwiązania prawne obejmują m.in. koniec bezkarności za wykroczenia popełnione w innym kraju, zaostrzenie kar i 11-miesięczny termin na wystawienie mandatu czy nowe zasady oceny zdrowia kierowców bez względu na wiek. Unijnych zmian jest co najmniej osiem. Oto szczegóły…
Posypią się mandaty. 11 miesięcy i leci list gończy za kierowcą
Obecnie nawet 40 proc. wykroczeń drogowych popełnionych za granicą uchodzi płazem. Parlament Europejski postanowił jednak zakończyć z bezkarnością kierowców, tak by tablica rejestracyjna innego państwa nie była już licencją na ucieczkę od odpowiedzialności. Przyjęte przez PE zmiany w przepisach dotyczących ścigania za wykroczenia w całej Unii Europejskiej mają ułatwić służbom namierzenie sprawcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności. Jakim cudem? Otóż państwa UE zostaną zobowiązane do wzajemnej pomocy w namierzeniu pirata drogowego. Dlatego np. Polska będzie musiała bezzwłocznie odpowiedzieć na wniosek niemieckiej policji, jednak nie później niż w dwa miesiące.
Przy czym kraj UE, w którym doszło do złamania przepisów, będzie miał 11 miesięcy od daty wykroczenia na wystawienie mandatu (oraz wydanie zawiadomienia o wykroczeniu/przestępstwie drogowym). Taki list gończy za kierowcą musi zawierać czas i okoliczności popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, a także informacje o sposobie odwołania się od grzywny.
Dodatkowo, na wniosek państwa, w którym doszło do wykroczenia, ściągalność mandatów może przejąć kraj UE, w którym mieszka sprawca, pod warunkiem, że jest on wyższy niż 70 euro (ponad 300 zł) i nie został zapłacony. Co ważne, posłowie PE zgodzili się również na wprowadzenie zakazu korzystania przez kraje UE z pomocy prywatnych firm przy ściąganiu mandatów drogowych od zagranicznych kierowców. To rozwiązanie ma zapobiec oszustwom i wyłudzeniom pieniędzy oraz danych osobowych.
Więcej wykroczeń drogowych ściganych grzywną. Nowy katalog
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS