A A+ A++

Gdy dwa miesiące temu pisałem o proponowanych koncertach w Drezdenku, nie przypuszczałem, że wszystko dojdzie do skutku. Za chwilę wytłumaczę dlaczego.

Jak Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman?

Gdyby wydarzyło się to niespełna 50 lat temu i do Drezdenka przyjechali Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman, to z pewnością pisałaby o tym cała prasa polska i europejska. Dziś tzw. wysoka kultura nie wzbudza takich emocji, nad czym bardzo ubolewam.

Niewątpliwie porównywalne wydarzenie będzie miało miejsce w bieżącym roku w Drezdenku, gdyż oboje artyści, których na pewno tu ugościmy, już mają za sobą piękną karierę, a że są bardzo młodzi, to także wielkie perspektywy. Piszę tu o Aleksandrze Olczyk i Piotrze Buszewskim. Tylko pandemia przeszkodziła pani Aleksandrze zadebiutować na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, a panu Piotrowi odwołano jego występ w berlińskiej Staatsoper. Znawcom nie muszę mówić, o jakiej marce artystycznej mówimy. Jest to już “dach świata”. Nie będą to jedyni młodzi śpiewacy, jakich usłyszymy w ramach festiwalu. Oprócz nich wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Katowicach: Sylwia Ziółkowska, Stanisław Napierała i Grzegorz Biegas.

W przypadku śpiewaków operowych nie zawsze jest sprawiedliwie. Największą popularnością cieszą się soprany i tenory, podczas gdy pozostałe głosy dużo mniej. Od początku naszej działalności bardzo silny nacisk kładziemy na promocję polskiej kultury, zwłaszcza na pokazywaniu zapomnianych kart w dziedzinie muzyki i literatury. W tym roku obchodzimy 200-lecie urodzin wielkiego poety Cypriana Kamila Norwida, któremu chcemy poświęcić jeden z koncertów. W projekcie tym wystąpi znakomite grono artystów: Celina Kotz, Jarosław Bręk i Piotr Szychowski, dwukrotnie nominowany do Nagrody Grammy, jest dyrektorem artystycznym obu festiwali.

Wsparły nas samorządy

Nieoczekiwanie naprzeciw naszym marzeniom wyszły samorządy spoza naszego miasta. Oprócz samorządu Drezdenka festiwal wsparła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Ma to dla naszego środowiska podwójne znaczenie. Z jednej strony kolejny raz możemy gościć wybitnych artystów, a z drugiej strony cieszy nas docenienie przez oba wymienione samorządy naszej pracy. Dlatego Letnie Spotkania Kameralne odbywają się w bieżącym roku dzięki środkom pozyskanym od gminy Drezdenko i samorządu województwa lubuskiego. Ponadto od początku wspierają nas darczyńcy prywatni i firmy z naszej gminy.

Od kilku lat działalność naszych artystów i członków stowarzyszenia dostrzegają zarówno wymienione samorządy, jak i władze centralne. Honorowe odznaki “Zasłużony dla Województwa Lubuskiego” wcześniej otrzymali: Iwona Hossa, Edyta Anna Dobrychłop-Amrogowicz, Teresa Debaere, Amelia Maszońska, Jarosław Bręk, Tomasz Chodór i niżej podpisany.

Minister Kultury wyróżnił honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej” Teresę Lorenc i Celinę Kotz. W bieżącym roku uhonorowano odznaką “Zasłużony dla Województwa Lubuskiego” panią Annę Szpilę.

Od początku podkreślam, że organizacja festiwali, spotkań czy wystaw to nasza praca zbiorowa i wykonujemy ją społecznie. Na drugim koncercie wojewoda lubuski odznaczy następujące osoby: Teresę Debaere „Złotym Krzyżem Zasługi”, natomiast Ewę Pietruszak, Celinę Kotz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Na ostatnim koncercie wyróżnione będą następujące osoby: Anna Szpila, Zbigniew Gińko i Andrzej Kiszakiewicz. Jeśli w Ministerstwie Kultury zdążą rozpatrzeć dwa inne nasze wnioski, to wyróżnień będzie więcej.

* Wiesław Pietruszak – pedagog, instruktor harcerski, po 1989 r. polityk, radny Drezdenka, a także wicestarosta strzelecko-drezdenecki. Współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej “Sauerianum”, od ponad 20 lat organizator Letniego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Drezdenku.

Program XXVI Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku poznamy wkrótce, o czym będziemy informować na gorzow.wyborcza.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIndie zaczynają ostatnią fazę prób rodzimej haubicy ciągnionej ATAG
Następny artykułCo dalej z RPO? Banalnie proste, nie wybierać!