A A+ A++

W Nadleśnictwie Augustów od lat realizuje się wiele projektów poświęconych tradycyjnemu bartnictwu, ochronie rodzimego gatunku Pszczoły Augustowskiej i podniesieniu świadomości społecznej związanej z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka. Jednym z elementów kultywowania bartnej tradycji jest cykliczna impreza pod nazwą „Barciowisko”. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę, 9 października na polu biwakowym Nadleśnictwa Augustów nad jeziorem Studzieniczne. Jak zapewniają organizatorzy, czyli Nadleśnictwo Augustów, atrakcji nie zabraknie.

Ideą „Barciowiska” jest popularyzacja i lokalna promocja bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych. A w skrócie jest to umożliwienie pasjonatom tradycyjnego pszczelarstwa spróbowania swoich sił w samodzielnym wykonywaniu kłody bartnej, w której potem mogą zamieszkać dzikie pszczoły. „Barciowisko” organizowane jest od ośmiu lat i skupia coraz więcej osób, które chcą samemu spróbować wydziać kłody. Impreza ma formę rywalizacji i w tegorocznym dzianiu kłód zmierzy się aż 20 dwuosobowych drużyn z całej Polski, a nawet z zagranicy. Ekipy, które wystartują w konkursie, mają za zadanie jak najwierniej wykonać kłody bartne zgodnie ze sztuką bartną i przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zadanie to nie jest łatwe, ale bardzo widowiskowe. Będzie więc co podziwiać. W tym roku po raz pierwszy planuje się prowadzić rywalizację w dwóch grupach: leśnicy oraz pszczelarze i pasjonaci bartnictwa. Wszystkie kłody wydziane podczas konkursu zostaną użyczone wykonawcom, a zawieszenie i lokalizacja docelowa kłód zostanie uzgodniona z organizatorami imprezy czyli z Nadleśnictwem Augustów. „Barciowisko” to jednak nie tylko sam konkurs, ale też moc różnego rodzaju atrakcji dla podziwiających bartne zmagania. Podczas imprezy będą prowadzone działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które sprawią, iż ich świadomość co do roli pszczół w ekosystemie znacznie wzrośnie. A wiadomo, że bez pszczół ludzkość jest zagrożona, mówi się wręcz, że jeśli umrze ostatnia pszczoła, to zginie świat. „Barciowisko” ma więc na celu podniesienie świadomości społecznej o konieczności aktywnej ochrony rodzimych ras pszczół, powstrzymaniu utraty równowagi biologicznej i degradacji funkcji ekosystemów. Podczas imprezy zaplanowano gry i zabawy dla dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. „Barciowisko” zakończy wspólne ognisko. Zapraszamy, bo naprawdę warto wziąć udział w tej ciekawej imprezie.

BARCIOWISKO 2021

9 października 2021 r. (sobota)

 

  • Miejsce imprezy– pole biwakowe nad jeziorem Studzieniczne
  • Planowane rozpoczęcie o godz. – 09:00
  • Planowane zakończenie o godz. 14:00

 

PROGRAM

 

09:00 – zapisy drużyn uczestniczących w konkursie dziania barcie;

09:30 oficjalne przywitanie uczestników, omówienie zasad konkursu, przedstawienie jurorów, losowanie numerów kłód bartnych; wydawanie narzędzi;

10:00 – rozpoczęcie konkursu;

13:00 – zakończenie konkursu;

13:30 – ogłoszenie wyników konkursu w dzianiu barci i wręczenie nagród zwycięzcom;

14:00 – zakończenie BARCIOWISKA 2021.

 

W programie od godz. 10:00 do 13:00 gry i zabawy dla dzieci w namiocie edukacyjnym. Dodatkowo ognisko dla wszystkich uczestników.

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWYWIAD. Dlaczego polskie media powielają propagandę Mińska?
Następny artykułBezpłatny przegląd Twojego auta w Sierczy