Ruszyła letnia edycja krajowej operacji “Czysta Rzeka”, która w lipcu zahaczy o Lubuskie. W weekend przyrodnicy ratujący rzeki, popłyną Wartą, Obrą i Notecią. Lubuskie i Wielkopolska to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. W wybranych lokalizacjach można jeszcze dołączyć do wodnego ekopatrolu jako wolontariusz.
– W weekend zainaugurowaliśmy naszą obecność na wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych na Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu. Pod koniec lipca dotrzemy także na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna i w sierpniu na Festiwal Patrząc na Wschód do Budy Ruskiej, a także na spływ „500 kajaków” do Drohiczyna. Finał akcji odbędzie z końcem wakacji w Janowie Podlaskim. Na tych wydarzeniach będą organizowane 20-osobowe sztaby, które będą sprzątać w godzinach porannych. Wieczorami zaś będą odbywały się koncerty dla rzeki projektu Sviatyj – solo, duet lub trio, a w Janowie wystąpią Haydamaky” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.
W weekend ,16-18 lipca, Operacja Rzeka popłynie Wartą, Obrą i Notecią. Wielkopolska i Lubuskie to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. Fot. Operacjarzeka.pl
Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe czy kajaku. Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez sztab główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się w czerwcu na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę oraz Podkarpacie – rzeki San, Wisłok i Tanew. Kolejnym przystankiem jest Wielkopolska i rzeki: Warta i Noteć oraz Obra w woj. lubuskim.
Chętni do udziału mogą zgłaszać się na operacjarzeka.pl z początkiem tygodnia, w którym przypada impreza oraz na miejscu do organizatorów. Zainteresowani dołączeniem do ekopatrolu wodnego mogą zgłaszać się poprzez maila [email protected]. Na każdej z akcji organizatorzy przewidzieli m.in. dwa canoe dla wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona.
– Nie bójcie się schylić po śmieci, jeśli je zauważycie. Pokażcie, że na szacunek dla przyrody stać nas cały rok, niezależnie od skoordynowanych akcji – mówi Daniel Parol.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS