– Sam punkt zostanie otwarty na targach w poniedziałek, ale masowe szczepienia zaczną się we wtorek. W sumie lekarze planują zaszczepić w ciągu tygodnia 2500 osób z czego połowa to pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – mówi dyrektor Szpitala klinicznego Przemienia Pańskiego Szczepan Cofta.
To miał być gigantyczny ośrodek leczenia ciężko chorych z COVID-19. Szpital tymczasowy w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich mieści 600 łóżek. Jest świetnie wyposażony – wszystko kosztowało razem 14,5 mln zł. Miał przyjąć pierwszych pacjentów pod koniec listopada, ale liczba zakażonych po dramatycznej pierwszej połowie jesieni zaczęła maleć i lecznica stała pusta. Najpierw termin otwarcia przesuwano, ale w końcu uznano, że w najbliższym czasie nie będzie potrzebny.
Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego stan na piątek 8 stycznia zajętych było 1510 z 2547 łóżek na oddziałach “covidowych” i 109 ze 240 dostępnych respiratorów.
Szczepienia poprowadzi szpital kliniczny
Stąd w grudniu pojawił się pomysł, by urządzić tu gigantyczny punkt szczepień przeciw COVID-19.
Rozmowy wojewody ze Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu zakończyły się sukcesem i już w najbliższy poniedziałek 11 stycznia zostaną tu zaszczepione pierwsze osoby z grupy “0”, czyli personel zakładów opieki zdrowotnej. Zdaniem lekarzy ten ogromny punkt szczepień będzie obsługiwał dziennie nawet 530 osób.
Na MTP 25 stycznia zaczną się też populacyjne szczepienia tak zwanej grupy 1
Na szczepienie z dokumentem
Osoby, które otrzymały od Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego informację o wyznaczonym terminie szczepienia, mają zgłosić się w wyznaczonym przez placówkę terminie do pawilonu 5a. Wejście na teren szpitala tymczasowego znajduje się przy bramie nr 2, od strony ul. Śniadeckich.
Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą wydrukowane i wypełnione dokumenty (można je znaleźć na internetowej stronie szpitala www.skpp.edu.pl): kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, zgodę na przetwarzanie informacji, trzeba też zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
Inne szpitale też zbędne
Pomysł masowych punktów szczepień w szpitalach tymczasowych w połowie grudnia potwierdził szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Mówił, że rząd chce wykonywać szczepienia w szpitalach tymczasowych, które znajdują się w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Z 40 planowanych takich placówek w Polsce działa na razie tylko 12. Jest w nich 1176 łóżek, z czego w grudniu zajętych było ok. 300.
Narodowy Program Szczepień rozpoczął się 27 grudnia od pracowników systemu ochrony zdrowia, w tym m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. To tzw. etap “zerowy”. 15 stycznia zaczną się zapisy na szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osób powyżej 60. roku życia, służb mundurowych, a także m.in. nauczycieli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS