A A+ A++

Początki fotografii natychmiastowej

W roku 1948 na rynku fotograficznym pojawił się produkt, który odmienił ówczesny świat fotografii. Mowa o aparacie Polaroid, który umożliwiał “drukowanie” zdjęć na papierze znajdującym się w środku urządzenia, w zaledwie kilka sekund po uruchomieniu migawki. W kolejnych latach swoją wersję aparatu natychmiastowego opracowała również firma Kodak, która ostatecznie w latach 80. wycofała się z tego sprzętu. Dobra passa polaroida trwała do lat 90., gdy na rynek weszły aparaty cyfrowe – tańsze w użytkowaniu i zapewniające lepszą jakość fotografii. Aparaty natychmiastowe były niezaprzeczalnym hitem, pozwalały zachowywać wspomnienia i dokumentować ważne wydarzenia. Obecnie obserwujemy powrót do fotografii błyskawicznej, młodzi ludzie doceniają niepowtarzalność i natychmiastowy druk wykonanych zdjęć. To prawdziwe łapanie chwili, a zdjęcie mamy w ręce już w chwilę po wykonaniu. 

Fotografia natychmiastowa fot. Shutterstock

Jakie funkcje mają współczesne polaroidy? 

Aparaty natychmiastowe działają na zasadzie przenośnej, małej ciemni. Naciśnięcie migawki powoduje naświetlenie specjalnego wkładu, który jest przesuwany do wyjścia przez system rolek. Walce wchodzące w jego skład naciskają na papier, w efekcie czego następuje aktywacja substancji chemicznych, którymi jest nasycony. Odczynniki są rozprowadzane po powierzchni przyszłego zdjęcia i na papierze zaczynają pojawiać się pierwsze kształty i kolory.

Aparaty natychmiastowe stały się znów modne, jednak producenci musieli spełnić również większe wymagania współczesnych użytkowników, dlatego obecne modele mają więcej dodatkowych funkcji. Dzisiejsze Polaroidy wyposażone są między innymi w samowyzwalacze, dodatki ułatwiające wykonywanie selfie oraz pozwalające na uzyskanie efektów specjalnych.

Aparaty PolaroidAparaty Polaroid fot. Komputronik

Aparaty Instax – czy warto?

Świetną alternatywą dla dawnych Polaroidów są aparaty Instax, które na pewno widziałeś w sklepie lub na Instagramie. Obsługa aparatu Instax jest banalnie prosta. Urządzenie ma zaledwie dwa przyciski: do włączania aparatu, wysuwania obiektywu oraz do robienia zdjęć. Instax nie posiada ekranu, ma jedynie wizjer, lampę błyskową oraz ustawienia.

Aparaty natychmiastowe kryją w sobie magię – pozwalają uwieczniać realne chwile. W dobie wszechobecnych filtrów warto to docenić.  Dla amatorów, szukających alternatywnego sprzętu na wakacyjny wyjazd, lekkiego, poręcznego, a w dodatku pięknego, który oferuje natychmiastowe zdjęcia – Instax będzie strzałem w dziesiątkę!

Aparaty IntaxAparaty Intax fot. Komputronik

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiekowe żywotniki z białostockich Plant pójdą pod topór. Radni ich nie obronili
Następny artykułZ Krakowa do Myślenic pociągiem w 40 minut. Jest ważna umowa w sprawie budowy nowej trasy kolejowej