“Z wielkim smutkiem informujemy, że w niedzielę rano po długiej chorobie Ginger odszedł w pokoju” – przekazał rzecznik rodziny Gary Hibbert.
Już wcześniej bliscy muzyka informowali fanów, że Baker jest poważnie chory i prosili o “pamiętanie o nim w modlitwach”.
“Wspomnienia nie umrą nigdy”
Wśród osób wyrażających smutek z powodu śmierci Bakera znalazł się Paul McCartney, który na Twitterze napisał o zmarłym: “Wielki perkusista, dziki i uroczy facet. Wiadomość o jego śmierci napawa smutkiem, ale wspomnienia nie umrą nigdy”.
Ginger Baker, great drummer, wild and lovely guy. We worked together on the ‘Band on the Run’ album in his ARC Studio, Lagos, Nigeria. Sad to hear that he died but the memories never will. X Paul
— Paul McCartney (@PaulMcCartney)
“Jasna cholera, jestem perkusistą”
Peter Edward Baker – pseudonimu Ginger, czyli po angielsku “rudzielec” dorobił się później ze względu na szopę jaskrawo rudych włosów – urodził się w Londynie w 1939 roku. Jako nastolatek trenował, by zostać zawodowym kolarzem, ale kres tym marzeniom położył poważny wypadek. Wtedy przez przypadek trafił na perkusję i odkrył, że do gry na tym instrumencie ma wrodzony talent.
– Nigdy wcześniej nie siedziałem przy perkusji, a tu nagle usiadłem i umiałem grać! Któryś z muzyków odwrócił się i krzyknął: “Jasna cholera, mamy perkusistę”, a ja pomyślałem: “Jasna cholera, jestem perkusistą!” – wspominał w 2009 roku.
Pod skrzydła wziął go wpływowy brytyjski perkusista jazzowy Phil Seamen, który zajął się jego edukacją muzyczną. Pierwsze kroki na scenie muzycznej Baker stawiał u boku gitarzysty Diza Disleya i frontmana Terry’ego Lightfoota. Prawdziwą rozpoznawalność i uznanie zapewnił sobie jednak, gdy w 1966 roku wraz z Jackiem Bruce’em i Erikiem Claptonem założył zespół Cream, który – jak pisze dziennik “The Guardian” – zdefiniował psychodelicznego rocka tamtej dekady.
Ponad 15 mln sprzedanych płyt zespołu Cream
Na świecie sprzedało się ponad 15 mln płyt Cream z hitami takimi jak “Sunshine of Your Love”, “Strange Brew” czy “White Room”. Trzy z czterech albumów trafiły do pierwszej piątki list przebojów zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii.
Zespół rozpadł się zaledwie dwa lata później, a wielki powrót muzyków do grania w starym składzie w 2005 roku zakończył się awanturą między Bakerem i Bruce’em na oczach widowni podczas koncertu w Nowym Jorku.
Krótko później Baker i Clapton założyli skazany na krótki żywot zespół Blind Faith, a Baker później powołał do życia grupę jazzowo-rockową Ginger Baker’s Air Force. Ostatecznie pokrewną muzyczną duszę znalazł w afrykańskim gwiazdorze, multiinstrumentaliście Feli Kutim. Baker przeniósł się do Nigerii, gdzie założył studio nagrań, współpracował z wieloma muzykami. Później jeszcze wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania.
“Bóg karze mnie za dawne grzechy”
Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi, m.in. z chorobą układu oddechowego i chorobą zwyrodnieniową stawów, a trzy lata temu przeszedł operację na otwartym sercu.
– Bóg karze mnie za dawne grzechy, trzymając mnie przy życiu w możliwie największym bólu – powiedział w 2009 roku muzyk, znany z wybuchowego temperamentu i powracającego uzależnienia od heroiny.
Był czterokrotnie żonaty, osierocił troje dzieci.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
ac/ PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS