A A+ A++

Kiermasz odbywa się w budynku MOK w al. 3-go Maja 12. W holu przygotowane zostały stoiska, na których można znaleźć przeróżne elementy,  związane ze zbliżającymi się świętami. Zostały one wykonane przez twórczynie ludowe z Opoczna.

Piszę pisanki metodą batikową. Wykonujemy się je specjalnie wykonanym pisakiem. Potrzebujemy też wosk i świecę. Pisak maczamy w wosku, podgrzewamy nad świecą i w ten sposób rozpuszczonym woskiem, piszemy wzroki na jajku. Następnie jajko farbujemy, zdejmujemy wosk i zostają nam napisane wzorki – tłumaczy Bożena Dulnikiewicz.

Nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych jest też palma.

Moja mama robiła palmy, moja babcia też. Do wykonania palmy potrzebujemy dużej ilości kwiatów, wykonanych z bibuły i krepiny. Kwiatki robię non stop, bo do jednej palmy potrzebnych jest ich kilka rzędów. To niezbędny element. Po żniwach, na jesieni trzeba nazrywać traw. Na koniec lutego natomiast, zebrać kotki. Jak już mam wszystko zgromadzone to siadam i kręcę. Dziennie wykonuje około 18 palm – opowiada Rogulska Maria.

Na kiermaszu dostępne są także ozdoby do koszyczka, wykonane na szydełku.

To praca wymagająca skupienia uwagi oraz ogromnej cierpliwości. Cały czas trzeba liczyć oczka, żeby wyszedł prawidłowy wzór. Jednak jak się to lubi, to efekty cieszą oko i człowiek jest zadowolony. Z każdą kolejną wykonaną ozdobą jest łatwiej i praca przy niej zajmuje mniej czasu – mówi Bogumiła Pawlik.

W Miejskim Ośrodku Kultury można zakupić również kraszanki, kurczaczki, serwetki czy obrusy. 

Ponadto dzieci odwiedzające placówkę, mogły wziąć udział w wykładzie, dotyczącym świątecznych tradycji,  przygotowanym przez Pawła Kendrę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierował mimo sądowego zakazu i posiadał narkotyki
Następny artykułMały poziom zanieczyszczenia w Rybniku. Można iść na spacer