Wielkanocne wypieki – co warto przygotować?
Nie wyobrażamy sobie świąt bez słodkości! Wielkanocne wypieki to już tradycja, by podczas świąt cała rodzina przy wspólnej kawie czy herbacie mogła delektować się słodkimi przysmakami. Owszem, piękne ciasta, oblane lukrem, w kształcie wielkanocnych motywów bez problemu możemy kupić w cukierni. Przy naprawdę niedużym nakładzie pracy, a na pewno z większą satysfakcją, wielkanocne wypieki przygotujesz w domu samodzielnie – smak z pewnością będzie obłędny. Nawet jeśli nie jesteś szef masterem lub Twoje zdolności cukiernicze i kulinarne nie są rozwinięte na wysokim poziomie, z najprostszymi przepisami na wielkanocne wypieki z pewnością sobie poradzisz! Obłędne wielkanocne ciasta z lukrem, czekoladową polewą, posypane cukrem pudrem lub te z dodatkiem bakalii zdecydowanie osłodzą rodzinny, świąteczny czas.
Na Wielkanoc nie może zabraknąć tradycyjnej baby. Babę wielkanocną możemy upiec na kilka sposobów. Najpopularniejsza jest drożdżowa z cytrynowym aromatem lub piaskowa z lukrową polewą oraz skórkami pomarańczy. Do pieczenia babki niezbędna będzie foremka wykonana z metalowej blachy, ceramiczna lub silikonowa, najlepiej z otworem w środku. Babka to ciasto, które bezkonkurencyjnie nazywane jest królową wielkanocnego stołu. Najlepiej smakuje jeśli jest lekko wilgotna. Warto podkreślić, że według tradycji babka wielkanocna to symbol dostatku, doskonałości, wiary, nadziei, miłości.
Fot. shutterstock
Bardzo popularnym wielkanocnym wypiekiem jest mazurek – to znak rozpoznawczy świąt wielkanocnych. Wielkanoc jest właściwie jedyną okazją, kiedy możemy spróbować tego ciasta. Mazurka spotkamy przed Wielkanocą w każdej cukierni czy piekarni, w pozostałe okresy w roku nie jest przygotowywany. Mazurek wywodzi się z tureckiej tradycji, a w Polce wypiekany jest od XVII wieku. Do przygotowania mazurka większość przygotowujących go osób przywiązuję ogromną uwagę, ponieważ mazurek ma nie tylko doskonale smakować, ale pięknie się prezentować na wielkanocnym stole. Mazurek wielkanocny powinien być upieczony w specjalnej formie, najlepiej z wyjmowanym dnem, co ułatwi serwowanie gotowego ciasta. Najlepiej sprawdzi się blacha o kwadratowa, prostokątna lub okrągła. Kruche ciasto ze słodką masą i dodatkami zaspokoi naszą chęć na “coś słodkiego”.
W wielu polskich domach na stołach pojawia się także sernik. Kto go nie lubi? Słodki, puszysty, z rodzynkami lub oblany czekoladą. Okrągły sernik idealnie sprawdzi się na świątecznym stole, dlatego warto zapatrzyć się w blachę z odpinanymi bokami.
Blachy i formy do wielkanocnych wypieków
Wszyscy wiemy, jak uciążliwe jest przyklejanie się ciasta do blatu na którym je wyrabiamy. Aby tego uniknąć, zanim zabierzesz się do przygotowywania wielkanocnych wypieków warto zaopatrzyć się w stolnicę. Jeśli nie masz miejsca w kuchni do przechowywania masywnego, drewnianego modelu, świetnie sprawdzi się stolnica silikonowa, którą można zwinąć, jest elastyczna i lekka, dzięki czemu łatwo schować ją w każdej szafce. Wyrabiając ciasto, posyp stolnicę obficie mąką, po zakończonej pracy, bez problemu umyjesz ją pod bieżącą wodą lub za pomocą wilgotnej ściereczki.
Równie popularne są świąteczne ciasteczka. Do ich przygotowania musimy mieć specjalne foremki do wycinania. W sklepach znajdziecie z pewnością mnóstwo wzorników z jajkiem, barankiem, zajączkiem czy owieczką. Wykrawacze do ciast z zabawnym motywem pozwolą wyczarować naprawdę cudowne wielkanocne wypieki dla dzieci. Doskonale sprawdzi się także wałek do ciasta z dekoracyjnym motywem! Przygotowując wielkanocne wypieki z pewnością przyda Ci się szpatułka, która ułatwi przekręcać czy odrywać ciastka od papieru do pieczenia, a także mieszać masę.
Wybierając blachy i formy do świątecznych wypieków, warto zwrócić uwagę, by miały one powłokę non-stick, czyli nieprzywierającą. Nawet jeśli nie posmarujesz naczynia tłuszczem lub nie obsypiesz mąką czy bułką tartą – ciasto nie przytwierdzi się do ścianek blaszki do pieczenia. Dobrym wyborem są także formy silikonowe. W nowoczesnych kuchniach, częstym wyborem są formy ceramiczne, które pięknie i elegancko się prezentują. Trzeba jednak bardzo uważać i chronić je przed upadkiem, w kontakcie z podłogą nie będą trwałe. Forma ceramiczna jest zdecydowanie cięższym naczyniem od naczyń z blachy. W zależności od wielkości naczyń jakie wybierzemy, przygotujemy wielkanocne wypieki na dużą blachę lub małe ciasta, jeśli nie jesteśmy miłośnikami słodyczy.
Fot. shutterstock
Ciasta wielkanocne – przepisy
Przepisy na ciasta wielkanocne znajdziemy w gazetach, na stronach Internetowych oraz książkach kucharskich. Jest ich całe mnóstwo, dzięki czemu każdy znajdzie wielkanocne wypieki dopasowane do kulinarnych upodobań domowników i gości. Ciasta wielkanocne z kremem, z makiem, z mascarpone, ciasta wielkanocne z orzechami oraz z masami – każde z nich wymaga do ich przygotowania specjalnych naczyń. W swojej kuchni warto mieć blachy i formy do pieczenia o różnych wielkościach i kształtach.
Naczynia z wielkanocnym motywem
Wielkanoc to czas ciepłych, pastelowych kolorów, które witają wiosnę: mięty, bieli, błękitu oraz żółci. Warto wprowadzić do mieszkania naczynia w tej kolorystyce, najlepiej z wielkanocnym motywem.
Kubek w kształcie kury, urocza maselniczka czy dzbanek na mleko sprawią, że klimat w mieszkaniu stanie się cieplejszy, a wielkanocny stół zyska dużo uroku. Pięknie zdobione naczynia sprawią, że rodzinne święta będą jeszcze weselsze. Odcienie zieleni podkreślą wiosenny charakter świąt, kwiaty w wazonie dodadzą im uroku, a kolorowe naczynia umilą biesiadowanie z rodziną przy stole.
Fot. shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS