A A+ A++

Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale obchody świętowania należy rozciągnąć na tzw. Triduum Paschalne. Rozpoczyna się ono od wieczornej mszy w Wielki Czwartek, która upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Termin Wielkanocy związany jest w cyklem Księżyca. Święto wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Dlatego termin Zmartwychwstania Pańskiego ustawia także wiele innych świąt w roku, m.in. Popielec, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało.

W tym roku roku katolicy świętują 12 kwietnia, a wierni tradycji wschodniej tydzień później – 18 kwietnia.

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2020

Wedle dekretu metropolity wrocławskiego bpa. Józefa Kupnego, który wydał również wiernym dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, zaleca się, by proboszczowie tak zaplanowali celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć duchowo.

Gdy liturgia nie będzie transmitowana, należy zachęcić parafian do uczestnictwa w transmisjach z katedry wrocławskiej.

Zobacz: Transmisje mszy św. i nabożeństw

Niedziela Palmowa

We wszystkich kościołach i kaplicach kapłani będą ją celebrować według trzeciej formy, czyli od zwykłego przejścia z zakrystii do prezbiterium, bez żadnych obrzędów dodatkowych, np. modlitwy nad palmami. Po dojściu do ołtarza, mszę sprawuje się jak zwykle, stosuje się wtedy akt pokutny. Drugą formę upamiętnienia wjazdu Chrystusa do Jerozolimy odprawia się tylko w katedrze.

Msza krzyżma

Msza krzyżma zostanie odprawiona o godz. 10.00 tylko w gronie wyznaczonych imiennie kapłanów. Po zakończeniu epidemii zostanie zorganizowana specjalna msza święta dziękczynna z udziałem kapłanów, z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich (sugerowany jest termin wrześniowy).

Triduum Paschalne

W czasie Triduum Paschalnego wszystkie obrzędy będą celebrowane tylko raz, wyłącznie w kościele parafialnym, bez możliwości ich powtórnego sprawowania. Uczestnictwo w celebracjach nie jest nakazane. 

  • Wielki Czwartek
    Gdy nie ma możliwości koncelebry, księża mają możliwość odprawienia mszy św. bez udziału wiernych.
    Msza Wieczerzy Pańskiej ma być sprawowana jak zwykle, z obostrzeniami, np. nie przygotowuje się ołtarza adoracji, czyli tzw. ciemnicy oraz omija się obrzęd obmycia nóg
  • Wielki Piątek
    Kapłani powinni w swoim gronie celebrować rano Jutrznię z Godziną Czytań, tzw. Ciemną Jutrznię. Liturgię Męki Pańskiej sprawuje się jak zwykle, z obostrzeniami, m.in. rezygnując z budowy okazałego Grobu Pańskiego czy zachęcając wiernych do adoracji krzyża w swoich domach. 
  • Wielka Sobota
    Zabronione jest organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach lub poza nimi. Wierni odczytują tekst błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. 
  • Wigilia Paschalna
    Ma się rozpocząć najwcześniej o godz. 20.30 zwykłym przejściem kapłanów z zakrystii do prezbiterium. Pomijane ma być rozpalenie ogniska (zapala się znicz bądź świecę), procesja – ale obrzędy jej towarzyszące odprawiane będą w prezbiterium, poświęcenie wody i pokropienie wiernych i udzielenie komunii. 
  • Niedziela Zmartwychwstania
    Nie ma procesji rezurekcyjnej, błogosławieństwa wodyi pokropienia nią. W tzw. nieszporach chrzcielnych nie ma procesji do chrzcielnicy i pokropienia.

Sprawowanie nabożeństw wielkanocnych w katedrze prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych,które m.in. ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do pięciu osób, Cerkiew apluje, aby osoby z objawami przeziębienia, osłabione, starsze i przewlekle chore – będące w grupie podwyższonego ryzyka pozostały w domu i nie uczestniczyły we wspólnych nabożeństwach.

  • Sobotnie i niedzielne nabożeństwa będą transmitowane na żywo na stronie parafii na Facebooku.
  • Wszystkie nabożeństwa będą sprawowane planowo, z uwzględnieniem ograniczenia w ilości wiernych do 5 osób.
  • W razie potrzeby wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwie rotacyjnie.
  • W soboty i niedziele cerkiew będzie otwarta w godz. 8.00–18.30, w tym czasie można przyjść do cerkwi na indywidualną modlitwę, zapalić świece i przystąpić do spowiedzi.
  • Osoby uczestniczące w nabożeństwach nie są zobligowane do całowania ikon, krzyża, relikwii czy ręki duchownego. 

  • Podchodząc do ikon, krzyża czy relikwii można oddać im cześć poprzez pokłon.

  • Zapiski za żywych i umarłych można przesyłać e-mailowo: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFiat Freemont 3.6 V6 280 KM, 2014 – test AutoCentrum.pl #098
Następny artykułFunkcjonowanie hoteli i zakładów pracy – korekty w rozporządzeniu